Tereny rekreacyjne, parki

Tereny spacerowe
  Błonia     Cygański Las     Straconka     Lipnik     Wapienica Zapora     Dębowiec     Kamienica     Lotnisko     Jaworze Górne  
Błonia
Błonia Mikuszowickie
Dojazd
samochodem: ulicą Partyzantów, później Bystrzańską (na Szczyrk), następnie w prawo pod górę ulicą Szeroką (przechodzącą w Czołgistów), aż do parkingu
autobusami: nr 24 do końca, z ok. 10-minutowym podejściem, lub nr 10, 12, 57 (przystanek Bystrzańska-Bewelana) z ok. 20-minutowym podejściem, lub nr 1 do końca, następnie przez Cygański Las, lub ulicą Pocztową ok. 15 - 20 min.

Chyba najpiękniejszy i najlepiej zagospodarowany teren rekreacyjny Bielska. Można pospacerować, pojeździć na rowerze, zagrać w piłkę, potem odpocząć na jednej z wielu ławek i posilić się w licznych punktach gastronomicznych. Dla dzieci Błonia to istny raj: nowoczesny plac zabaw i miasteczko rowerowe z wypożyczalnią rowerów. Dla przyjezdnych camping Ondraszek i Hotel na Błoniach. Koło hotelu przechodzi jedna z łagodniejszych tras wycieczkowych Bielska - szlak na Kozią Górę. Błonia to także było miejsce wielu koncertów (pamiętny, dzisiaj już rozebrany amfiteatr), festynów i imprez plenerowych, które obecnie odbywają się głównie w Hali wielofunkcyjnej (i jej okolicach) pod Dębowcem.
Cygański Las
Cygański Las
Dojazd
samochodem: ulicą Partyzantów, później Olszówka aż do budynku starej zajezdni tramwajowej (obecnie cukiernia)
autobusami: nr 1, 14 do końca

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Cygański Las jest leśnym parkiem z szerokimi ścieżkami i nielicznymi ławkami. Zaczynają się tu dwa szlaki turystyczne: żółty i zielony. Żółty prowadzi poprzez Przełęcz Kozią (przed którą można odbić w lewo na Kozią Górę) i Kołowrót na Szyndzielnię, natomiast zielony kieruje się na Błonia, by stamtąd wznieść się wzdłuż nieczynnego toru saneczkowego na Kozią Górę. Rejon Cygańskiego Lasu to wręcz wymarzone miejsce rekreacyjne. Można wędrować pieszo, rowerem, uprawiać sporty (są tu korty tenisowe, niedaleko basen i klub sportowy, a także niewielki stok narciarsko-saneczkowy) lub po prostu odpocząć na łonie natury.
zobacz genezę nazwy Cygański Las
zobacz inicjatywę ścieżki dydaktycznej
Straconka
Straconka
Dojazd
samochodem: ulicą Żywiecką, później Górską
autobusem: nr 11

Pod względem spacerowym w Straconce na uwagę zasługują: stary Kamieniołom (do przystanku MZK ul. Górska-Kościół, dalej pieszo ul. Małej Straconki), Bulwary Straceńskie i Przegibek.

Bulwary Straceńskie
Gruntownie zmodernizowany (zakończono w 2016 r.) i wyposażony w wiele atrakcji teren rekreacyjny.
Posiada: dwa boiska o nawierzchni poliuretanowej (do gry w siatkówkę i wielofunkcyjne); dwie siłownie zewnętrzne; bezpieczne place zabaw; ścieżkę rowerowę; stoły do ping-ponga; skatepark; trasę edukacyjną dla dzieci; ścieżki dla pieszych z ławkami i stojakami na rowery; 3 parkingi (łącznie 130 miejsc parkingowych); place do grilla z wiatami i drewnianymi stołami; oświetlenie; monitoring; toalety
Zobacz zdjęcia sprzed modernizacji:
kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć
Lipnik
Lipnik Amfiteatr
Dojazd
samochodem: z ulicy Żywieckiej skręcić w ulicę Lipnicką, później Polną
autobusami: nr 6 (4 przystanek od wjazdu w ul. Krakowską, potem pieszo - szlak niebieski), 13 do końca, potem ul. Polną i szlakiem niebieskim w prawo

Lipnik - obecnie dzielnica Bielska-Białej, a kiedyś wieś położona u podnóża Beskidu Małego - wzmiankowana była w źródłach po raz pierwszy w 1326 r. Jej nazwa wywodzi się od lip, które zapewne porastały ten teren. Ulica Polna zaprowadzi nas do Górnego Lipnika, aż do granicy lasu, gdzie spotykamy szlak niebieski, rozpoczynający się na przystanku MZK przy ul. Krakowskiej. Dalej idziemy za szlakiem w las. Po prawej stronie mijamy drewniany budynek leśniczówki z 1884 r. Mieściła się w niej gospoda turystyczna i zarząd miejskich lasów Białej. Było to wówczas miejsce masowo odwiedzane przez mieszkańców Białej. O wielkiej popularności tych terenów świadczy kamienny Amfiteatr - cel naszego spaceru. Amfiteatr zbudowany został na niewielkiej polanie z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, gdzie na opadających zboczach ulokowane zostały ławy z kamienia. Niegdyś teren ten - oświetlony, z alejkami wśród drzew - stanowił centrum rekreacji, obecnie jest zarośnięty i zaniedbany.
Wapienica Zapora
Wapienica Zapora
Dojazd
samochodem: ulicą Piastowską, później Cieszyńską aż do Wapienicy, tam w lewo ulicami: Jaworzańską, Zapora i Tartaczną (cały czas prosto)
autobusem: nr 16 do końca

Dolina Wapienicy to drugie (po Błoniach) ulubione miejsce spacerowe bielszczan i niewątpliwie najcenniejszy pod względem przyrodniczo-krajobrazowym zakątek miasta. Lasy bukowe i świerkowo-jodłowe porastające strome zbocza przecinane są strumieniami, które spływają do jeziora Wielka Łąka - zbiornika retencyjnego wody pitnej utworzonego w 1933 r. poprzez wybudowanie zapory. Obok zapory stoi drewniany domek, w którym obecnie mieści się kawiarnia z punktem widokowym na jezioro.
Od 1990 roku dolinę zajmuje Park Ekologiczny Wapienica, na terenie którego można obserwować wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Opisują je przydrożne tablice ustawione wzdłuż trasy. Stąd prowadzą także dwa szlaki turystyczne: żółty na Szyndzielnię i niebieski na Błatnią.
Przy wejściu do doliny znajduje się Karczma "Pod Zaporą" (kiedyś pole namiotowe "Monika") z miejscem ogniskowym i zapleczem rekreacyjnym.
Dębowiec
Dębowiec
Dojazd
samochodem: ulicą Partyzantów, później w prawo al. Gen. Andersa i w lewo ulicą Armii Krajowej aż do parkingu; stąd pieszo ok. 15 min.
autobusem: nr 8 lub nr 7 do końca (kierunek Szyndzielnia)

Jedna z najpopularniejszych "górek" spacerowych. Wejście na nią (z przystanku MZK) zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Na jednym ze stoków (wejście od strony parkingu) od listopada 2001 czynny jest suchy tor saneczkowy, podobny do istniejącego już toru na Czantorii. Na górze gospoda, stok narciarsko-saneczkowy z wyciągiem i doskonały punkt widokowy na Bielsko-Białą.
Stąd biegną także dwa szlaki (czerwony i zielony) na Szyndzielnię. Na Dębowiec wiodą także dwie dłuższe trasy: szlak czerwony z Cygańskiego Lasu lub szlak niebieski z Kamienicy.
Poniżej schroniska księża pallotyni zbudowali Kaplicę Matki Bożej Fatimskiej i błogosławionych Dzieci Fatimskich, w której od maja do listopada w każdą niedzielę o godz. 16.00 odprawiana jest Msza święta. Obok kaplicy znajduje się studnia głębinowa o głębokości 70 m, z której w sezonie letnim można czerpać znakomitą wodę pitną. Na tyłach studni jest też poidełko dla zwierząt.
Kamienica
Kamienica / Gościnna Dolina
Dojazd
samochodem: ulicą Partyzantów, później Karpacką i Karbową
autobusami: nr 7 do Karbowa Dębowiec

Gościnna Dolina to cenny przyrodniczo obszar znajdujący się w Kamienicy. Kamienica jest dzielnicą Bielska-Białej położoną wzdłuż dopływu rzeki Białej - potoku Kamieniec, od którego zapożyczyła nazwę.
Lotnisko
Lotnisko w Aleksandrowicach fb
Dojazd
samochodem: ulicą Szarotki, później Lotniczą
autobusami: nr 7, 10 Cieszyńska lub 1, 6 Szarotki

Okolice lotniska sportowego położonego w dzielnicy Bielska-Białej - Aleksandrowicach. Stąd wznoszone są szybowce i startują samoloty ze spadochroniarzami. Ulubione miejsce modelarzy lotniczych. Odkryty, wietrzny teren z pięknymi widokami na Bielsko-Białą i Szyndzielnię.
W lecie czynny jest bar z ogródkiem i placykiem zabaw dla dzieci. Wokół lotniska powstała 3-kilometrowa trasa rowerowa z traktem spacerowym i 700-metrową rolkostradą. Zimą rozgrywane są tu zawody w narciarstwie biegowym.
Jaworze Górne
Jaworze Górne
Dojazd
samochodem: ulicą Cieszyńską do Wapienicy, później prosto ul. Bielską i w Jaworzu Dolnym w lewo ul. Zdrojową (kierunek Hotel Jawor)
autobusami: PKS

Trasa spacerowa początkowo pokrywa się z żółtym szlakiem na Błatnią. Mijamy hotel "Jawor", bar "Pod Błatnią", zabudowania prywatne i docieramy do parkingu gdzie możemy pozostawić samochód. Odbijamy teraz w lewo, w kierunku szlabanu blokującego samochodom wjazd do lasu. Po naszej lewej stronie mamy potok Szeroki a przed nami Dolinę Szalinową. Potok Szeroki poddany pracom regulacyjnym charakteryzuje się dużą ilością progów wodnych i kilkoma oczkami wodnymi. Droga prowadzi cały czas w górę, mijamy po prawej stronie ujęcie wody źródlanej i docieramy do mostku ( brzydka betonowo-metalowa konstrukcja ). Teraz potok mamy po prawej stronie. Nieco wyżej znajduje się wodospad i kolejny mostek. Następnie droga oddala się od potoku. Jeśli zdecydujemy się na dalszy spacer górską ścieżką ostro w górę dotrzemy do szlaku niebieskiego, który prowadzi z Wapienicy przez Palenicę, Wysokie i Przykrą na Błatnią. Wchodząc na szlak jesteśmy na odcinku pomiędzy Przykrą a Wysoką.
Wycieczki łatwe

Parki
Parki
 
Park Słowackiego
B-B, między ulicami: Piastowską i Chopina.

Park Włókniarzy
B-B, między ulicą Partyzantów a rzeką Białą.

Park przy ratuszu w Białej

Park Rosta
Nowy Park Rosta powstał u zbiegu ulic Karola Krausa i Józefa Chłopickiego w Bielsku-Białej.
Inwestycja powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej na rok 2021 i 2022.

Stary Park Rosta utworzony przez Fundację Rozwoju Miasta, a mieszczący się w okolicy ulicy Ceramicznej został zlikwidowany.
Tu trochę historii tego miejsca: Zrujnowany dwór Rosta.

Park Miejski przy Os. Karpackim
B-B, Os. Karpackie (nad ul. Bartniczą) - niewielki park z boiskami i placem zabaw.

Park Strzygowskiego
B-B, między ulicami Partyzantów, Bobrową a Leszczyńską.

Park Rekreacyjny "Orchidea"
B-B Hałcnów. Park z Zielonym Placem Zabaw, siłownią zewnętrzną oraz Skateparkiem.

Aktywna rekreacja  zobacz: Sportowe
Dla dzieci  zobacz: Dla dzieci
Ośrodki jeździeckie  zobacz: Kluby jeździeckie