JAK KORZYSTAĆ Z SERWISU? FAQ NAPISZ DO NAS INDEX REKLAMA Dopisz się za darmo!  
infomaza Strona główna infomaza - O nas Dodaj do ulubionych
Atrakcje | Baseny | Biura podróży | Campingi | Hotele i motele | Jazda konna | Kolejki i wyciągi | Korty tenisowe
Kwatery i pensjonaty | Narty | Parki i tereny spacerowe | Rowery | Schroniska | Sportowe | Turystyka | W okolicy

 
Tereny rekreacyjne, parki

Tereny spacerowe

 
  Błonia     Cygański Las     Straconka     Lipnik     Wapienica Zapora     Dębowiec     Kamienica     Lotnisko     Jaworze Górne  


Mikuszowickie Błonia
Dojazd samochodem: ulicą Partyzantów, później Bystrzańską (na Szczyrk), następnie w prawo pod górę ulicą Szeroką (przechodzącą w Czołgistów), aż do parkingu
autobusami: nr 24 do końca, z ok. 10-minutowym podejściem, lub nr 10, 12, 57 (przystanek Bystrzańska-Bewelana) z ok. 20-minutowym podejściem, lub nr 1 do końca, następnie przez Cygański Las, lub ulicą Pocztową ok. 15 - 20 min.
Chyba najpiękniejszy i najlepiej zagospodarowany teren rekreacyjny Bielska. Można pospacerować, pojeździć na rowerze, zagrać w piłkę, potem odpocząć na jednej z wielu ławek i posilić się w licznych punktach gastronomicznych. Dla dzieci Błonia to istny raj: nowoczesny plac zabaw i miasteczko rowerowe z wypożyczalnią rowerów. Dla przyjezdnych camping Ondraszek i Hotel na Błoniach. Koło hotelu przechodzi jedna z łagodniejszych tras wycieczkowych Bielska - szlak na Kozią Górę. Błonia to także miejsce wielu koncertów, festynów i imprez plenerowych, które obecnie odbywają się głównie na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej (kiedyś Politechniki), a które jeszcze nie tak dawno odbywały się w błońskim amfiteatrze, dzisiaj już rozebranym (zobacz stare zdjęcie).


Cygański Las
Dojazd samochodem: ulicą Partyzantów, później Olszówka aż do budynku starej zajezdni tramwajowej (obecnie cukiernia)
autobusami: nr 1, 14 do końca
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Cygański Las jest leśnym parkiem z szerokimi ścieżkami i nielicznymi ławkami. Zaczynają się tu dwa szlaki turystyczne: żółty i zielony. Żółty prowadzi poprzez Przełęcz Kozią (przed którą można odbić w lewo na Kozią Górę) i Kołowrót na Szyndzielnię, natomiast zielony kieruje się na Błonia, by stamtąd wznieść się wzdłuż nieczynnego toru saneczkowego na Kozią Górę. Rejon Cygańskiego Lasu to wręcz wymarzone miejsce rekreacyjne. Można wędrować pieszo, rowerem, uprawiać sporty (są tu korty tenisowe, niedaleko basen i klub sportowy, a także niewielki stok narciarsko-saneczkowy) lub po prostu odpocząć na łonie natury.
zobacz genezę nazwy Cygański Las
zobacz inicjatywę ścieżki dydaktycznej


Straconka
Dojazd samochodem: ulicą Żywiecką, później Górską
autobusem: nr 11
Pod względem spacerowym w Straconce na uwagę zasługują: stary Kamieniołom (do przystanku MZK ul. Górska-Kościół, dalej pieszo ul. Małej Straconki), Bulwary Straceńskie i Przegibek.

Bulwary Straceńskie
Nieco zapomniany, ale piękny i potrzebny teren rekreacyjny.

  kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć   kliknij, żeby powiększyć


Lipnik Amfiteatr
Dojazd samochodem: z ulicy Żywieckiej skręcić w ulicę Lipnicką, później Polną
autobusami: nr 6 (4 przystanek od wjazdu w ul. Krakowską, potem pieszo - szlak niebieski), 13 do końca, potem ul. Polną i szlakiem niebieskim w prawo
Lipnik - obecnie dzielnica Bielska-Białej, a kiedyś wieś położona u podnóża Beskidu Małego - wzmiankowana była w źródłach po raz pierwszy w 1326 r. Jej nazwa wywodzi się od lip, które zapewne porastały ten teren. Ulica Polna zaprowadzi nas do Górnego Lipnika, aż do granicy lasu, gdzie spotykamy szlak niebieski, rozpoczynający się na przystanku MZK przy ul. Krakowskiej. Dalej idziemy za szlakiem w las. Po prawej stronie mijamy drewniany budynek leśniczówki z 1884 r. Mieściła się w niej gospoda turystyczna i zarząd miejskich lasów Białej. Było to wówczas miejsce masowo odwiedzane przez mieszkańców Białej. O wielkiej popularności tych terenów świadczy kamienny Amfiteatr - cel naszego spaceru. Amfiteatr zbudowany został na niewielkiej polanie z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, gdzie na opadających zboczach ulokowane zostały ławy z kamienia. Niegdyś teren ten - oświetlony, z alejkami wśród drzew - stanowił centrum rekreacji, obecnie jest zarośnięty i zaniedbany.


Wapienica Zapora
Dojazd samochodem: ulicą Piastowską, później Cieszyńską aż do Wapienicy, tam w lewo ulicami: Jaworzańską, Zapora i Tartaczną (cały czas prosto)
autobusem: nr 16 do końca
Dolina Wapienicy to drugie (po Błoniach) ulubione miejsce spacerowe bielszczan i niewątpliwie najcenniejszy pod względem przyrodniczo-krajobrazowym zakątek miasta. Lasy bukowe i świerkowo-jodłowe porastające strome zbocza przecinane są strumieniami, które spływają do jeziora Wielka Łąka - zbiornika retencyjnego wody pitnej utworzonego w 1933 r. poprzez wybudowanie zapory. Obok zapory stoi drewniany domek, w którym obecnie mieści się kawiarnia z punktem widokowym na jezioro.
Od 1990 roku dolinę zajmuje Park Ekologiczny Wapienica, na terenie którego można obserwować wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Opisują je przydrożne tablice ustawione wzdłuż trasy. Stąd prowadzą także dwa szlaki turystyczne: żółty na Szyndzielnię i niebieski na Błatnią.
Przy wejściu do doliny znajduje się Karczma "Pod Zaporą" (kiedyś pole namiotowe "Monika") z miejscem ogniskowym i zapleczem rekreacyjnym.


Dębowiec
Dojazd samochodem: ulicą Partyzantów, później w prawo al. Gen. Andersa i w lewo ulicą Armii Krajowej aż do parkingu (6 zł za cały dzień, lub obok na campingu 5 zł za cały dzień); stąd pieszo ok.15 min.
autobusem: nr 8 do końca (kierunek Szyndzielnia)
Jedna z najpopularniejszych "górek" spacerowych. Wejście na nią (z przystanku MZK) zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Na jednym ze stoków (wejście od strony parkingu) od listopada 2001 czynny jest suchy tor saneczkowy, podobny do istniejącego już toru na Czantorii. Na górze schronisko, stok narciarsko-saneczkowy z wyciągiem i doskonały punkt widokowy na Bielsko. Stąd biegną także dwa szlaki (czerwony i zielony) na Szyndzielnię. Na Dębowiec wiodą także dwie dłuższe trasy: szlak czerwony z Cygańskiego Lasu lub szlak niebieski z Kamienicy.


Kamienica
Dojazd samochodem: ulicą Partyzantów, później Karpacką
autobusami: nr 7 do końca
Dzielnica Bielska-Białej, położona wzdłuż dopływu rzeki Białej - potoku Kamieniec, od którego zapożyczyła nazwę.


Lotnisko
Dojazd samochodem: ulicą Szarotki, później Lotniczą (brak wyznaczonych parkingów)
autobusami: nr 7, 10 (Cieszyńska) lub 1, 6 (Szarotki)
Okolice lotniska sportowego położonego w dzielnicy Bielska-Białej - Aleksandrowicach. Stąd wznoszone są szybowce i startują samoloty ze spadochroniarzami. Ulubione miejsce modelarzy lotniczych. Odkryty, wietrzny teren z pięknymi widokami na Bielsko i Szyndzielnię. W lecie czynny bar z ogródkiem i placykiem zabaw dla dzieci.


Jaworze Górne
Dojazd samochodem: ulicą Cieszyńską do Wapienicy, później prosto ul. Bielską i w Jaworzu Dolnym w lewo ul. Zdrojową (kierunek Hotel Jawor)
autobusami: PKS
Trasa spacerowa początkowo pokrywa się z żółtym szlakiem na Błatnią. Mijamy hotel "Jawor", bar "Pod Błatnią", zabudowania prywatne i docieramy do parkingu gdzie możemy pozostawić samochód. Odbijamy teraz w lewo, w kierunku szlabanu blokującego samochodom wjazd do lasu. Po naszej lewej stronie mamy potok Szeroki a przed nami Dolinę Szalinową. Potok Szeroki poddany pracom regulacyjnym charakteryzuje się dużą ilością progów wodnych i kilkoma oczkami wodnymi. Droga prowadzi cały czas w górę, mijamy po prawej stronie ujęcie wody źródlanej i docieramy do mostku ( brzydka betonowo-metalowa konstrukcja ). Teraz potok mamy po prawej stronie. Nieco wyżej znajduje się wodospad i kolejny mostek. Następnie droga oddala się od potoku. Jeśli zdecydujemy się na dalszy spacer górską ścieżką ostro w górę dotrzemy do szlaku niebieskiego, który prowadzi z Wapienicy przez Palenicę, Wysokie i Przykrą na Błatnią. Wchodząc na szlak jesteśmy na odcinku pomiędzy Przykrą a Wysoką.

Wycieczki łatwe

 

Parki

 

Parki

 
 • Park Słowackiego

  B-B, między ulicami: Piastowską i Chopina

 • Park Włókniarzy

  B-B, między ulicą Partyzantów a rzeką Białą

 • Park Rosta

  B-B, obok Os. Rosta (między Komorowicami a Hałcnowską Kępą)
  park utworzony przez Fundację Rozwoju Miasta

 • w planach:

  Park Miejski przy Os. Karpackim (nad ul. Bartniczą)

  Park Miejski między ulicą Leszczyńską a rzeką Białą (dawniej park Strzygowskiego)

  Park Miejski w okolicy ul. Skrzydlewskiego (Os. Polskich Skrzydeł)

 

Aktywna rekreacja

zobacz: Sportowe

Dla dzieci

zobacz: Dla dzieci

Ośrodki jeździeckie

zobacz: Kluby jeździeckie
© 2000-2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu