Bielsko-Biała - informacje podstawowe

Bielsko-Biała napisz do nas
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała - miasto w województwie śląskim, nad rzeką Białą (prawobrzeżnym dopływem Wisły). Prawa miejskie: Bielsko - w końcu XIII wieku, Biała - w 1723 roku. W 1951 r. następuje administracyjne połączenie miast (herb).
Bielsko-Biała - logo
Bielsko-Biała położone jest na Pogórzu Śląskim, u podnóży Beskidów, stanowiących północną część łańcucha górskiego Karpat. Miasto znajduje się na 49o49' szerokości geograficznej północnej i 19o03' długości geograficznej wschodniej.
Bielsko-Biała zajmuje powierzchnię 125 km2 o urozmaiconej rzeźbie terenu, na który składają się rozległe wzgórza, podzielone głębokimi dolinami potoków z centralną doliną rzeki Białej. Jego centrum położone jest na wysokości 313 m n.p.m., a wzgórza miejskie osiągają wysokość około 400 m n.p.m.
Szczyt góry Klimczok (1117 m n.p.m.) jako najwyższy punkt stanowi zwieńczenie całego grzbietu gór. Z kolei najniższy punkt w granicach administracyjnych miasta to stawy komorowickie (268 m n.p.m.).
Zgodnie z danymi GUS, na dzień 31.12.2008 r. liczba mieszkańców Bielska-Białej wynosiła 175.677 osób, z czego 92.874 kobiet i 82.803 mężczyzn (na dzień 30.06.1999 miasto liczyło 180.160 mieszkańców, z czego 94.660 kobiet i 85.500 mężczyzn).
Bezrobocie na koniec 2003 r. wyniosło 10,5% (miasto) i 13,9% (powiat). W 2008 r. bezrobocie w mieście kształtowało się na poziomie 5 procent.


Jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych Bielsko kojarzono głównie z "Bolkiem i Lolkiem", "Małym Fiatem", szybowcami i przemysłem włókienniczym. Następne lata i stopniowe otwieranie Polski na świat, spowodowały gwałtowne przemiany. Studio Filmów Rysunkowych przy spadku zleceń i przy procesach twórców o prawa autorskie nie wyprodukowało już drugiego takiego hitu jak "Bolek i Lolek". Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM) została wykupiona przez Fiata, który podzielił firmę na mniejsze zakłady. W roku 2000 zakończono trwającą od 1973 roku produkcję Fiata 126p. Rok 2001 to recesja w całej polskiej gospodarce, także w przemyśle samochodowym. We Fiacie dochodzi do kilkusetosobowych zwolnień grupowych. Podobnie historia obeszła się z PZL-Bielsko, które kończą produkcję szybowców. Ale najgorsze spotkało bielski przemysł włókienniczy, któremu z roku na rok ubywało bankrutujących fabryk, w które nikt nie chciał zainwestować.
Tak więc Bielsko-Biała z miasta przemysłowego zaczęło się pod koniec lat 90-tych przekształcać w miasto handlowo-turystyczne i ważny ośrodek oświatowo-kulturalny. Powstaje wiele sklepów, salonów, banków, stacji benzynowych, punktów usługowych oraz szkół. Znacznie zostaje rozbudowana baza gastronomiczna, a noclegowej przybywa hotel na światowym poziomie. Miasto zaczyna dbać o swoje atrakcje turystyczne, remontowane są drogi i budynki, a władze myślą o rozbudowie i budowie parków, tras rowerowych, basenów. Z roku na rok więcej jest także imprez kulturalnych i artystycznych.
Dzisiaj Bielsko i region rozsławiają artyści ("Grupa Furmana", Renata Przemyk, bracia Golec), sportowcy (Adam Małysz) i oczywiście Jan Paweł II.

Studio Filmów Rysunkowych - od 1948 r. w Bielsku-B., produkcja filmów rysunkowych dla dzieci i dorosłych, najbardziej znane to: "Bolek i Lolek" (1963-1986, 180 odcinków + 3 filmy pełnometrażowe), "Reksio", "Podróże profesora Baltazara Gąbki", "Przygody błękitnego rycerzyka".


Fabryka Samochodów Małolitrażowych - 1972 - 1992 r., od 1992 roku Fiat Auto Poland, produkcja i montaż samochodów: "Syrena" (do 1983 r.), "Fiat 126p" (1973 - 2000 r.), "Cinquecento", "Seicento", "Palio", "Siena".


PZL-Bielsko - kiedyś jedyny w kraju producent szybowców; najbardziej znane modele to: "Jaskółka", "Bocian", "Cobra", "Kobuz", "Jantar", "Junior"; wyprodukowano ok. 5 tys. szybowców, z czego prawie połowę wyeksportowano.
Obok zakładu znajduje się trawiaste lotnisko sportowe Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, w barwach którego startował wielokrotny mistrz świata w sportach szybowcowych Franciszek Kępka. Zobacz historię aeroklubu.


Bielski przemysł włókienniczy - zakłady: "Bewelana", "Welux", "Krepol", "Allen", "Finex".