infomaza - System newsów 

Wszystkie newsy

Wspólny las w Bielsku-Białej
wys: Stowarzyszenie Olszówka, akcept. admin 21.03.2024 Komentarzy: 0
Bielsko-Bialskie stowarzyszenia i inicjatywy obywatelskie włączyły się do organizacji czwartej edycji akcji Wspólny Las 2024. W naszym mieście przygotowano kilka propozycji. Jedna rusza już dziś!W całej Polsce odbędzie się blisko sto leśnych wydarzeń!

Tegoroczny przewodni motyw akcji Wspólny Las to „Lasy i Klimat”.
W całej Polsce, głównie w dniach 23 – 24 marca, odbędą się spacery z przyrodnikami, wycieczki rowerowe, leśne kąpiele, plenery fotograficzne, dyskusja z udziałem specjalistów z zakresu ochrony przyrody oraz klimatu.
Akcji towarzyszy zbiórka podpisów pod petycjami: jedna dotyczy ochrony lasów wokół Bielska-Białej, a druga dotyczy bezterminowego zatrzymania wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Celem projektu Wspólny Las jest budowanie świadomości roli lasów dla ochrony klimatu i bioróżnorodności oraz łączenie ludzi we wspólnym celu działania na rzecz ekosystemów leśnych.

W Bielsku-Białej 4 wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji Wspólny Las. W wydarzenia włączyły się Bielsko-Bialskie organizację: Stowarzyszenie Atmosfera, Stowarzyszenie Olszówka, Inicjatywa „Las Wokół Miast”, Fundacja „Świat w Naszych Rękach”, Klubokawiarnia Aquarium, Fundacja Leśne Przebudzenie, Stowarzyszenie Akademia Seniora.

21.03 – o godz. 17.30 w Klubokawiarni Aquarium pokaz filmu „Katastrofa na talerzu” oraz dyskusja o tym jak żywność wpływa na ludzi, zwierzęta i naszą Planetę.

23.03 – początek godz. 10.00, spotkanie w Lipniku pod tytułem „Gaiki - tam gdzie mógł powstać rezerwat”.
Będzie to spacer z przyrodnikiem w rejon szczytu Gaiki w Beskidzie Małym, który jeszcze w 2019 roku było rekomendowany przez Klub Przyrodników do utworzenia rezerwatu ze względu na występowanie bardzo cennych zespołów kwaśnej i żyznej buczyny, jaworzyny górskiej wśród których spotkać można było chronione stanowiska różnych gatunków roślin naczyniowych.
Niestety - na czas nie zapadła decyzja o powstaniu rezerwatu i las poszedł pod topór.
Część obszaru bezpowrotnie została wycięta - a w miejscu majestatycznych drzew pozostały pnie buków i jaworów oraz samosiejki bukowe i młode sadzonki świerka. Będziemy szukać na pocieszenie w wąwozie potoku Niwka resztek przyrodniczych skarbów oraz rozglądać się za drzewami o wymiarach pomnikowych, które chcemy uchronić przed piłą!
Spacer poprowadzi Marcin Fiszer ze Stowarzyszenia Olszówka, edukator przyrodniczy, szczególnie lubiący ptaki i płazy.
Link do wydarzenia

23.03 - w godzinach 10.00 - 12.00 klimatyczny spacer w Cygańskim Lesie.
Będzie to wyjątkowe spotkanie, którego przewodniczkami będą dr Joanna Golonka-Legut, andragog, badaczka i miłośniczka lasów oraz dr nauk społecznych Paulina Popek-Kucbora, filozofka, edukatorka przyrodniczo-leśna.
Leśny spacer, na który zaproszone są osoby starsze, będzie miał na celu wspólne odkrywanie wszystkimi zmysłami budzącego się do życia lasu oraz rozmowa o sekretnym życiu drzew i wartościach, które są ważne dla relacji: człowiek - natura – kultura. Podczas spotkania będziemy m.in. poszukiwać odpowiedzi na pytania:
O czym mówią drzewa? Co łączy życie ludzkie z życiem drzew? Jakie znaczenia pełnią drzewa w (z)rozumieniu indywidualnych doświadczeń życiowych człowieka? Jak więź z lasem może zmienić Nasze życie?
Link do wydarzenia

09.04 - wycieczka do Małej Straconki z grupą spacerową Stowarzyszenia Akademia Seniora SPOTKAJMY SIĘ W NASZYM LESIE

Kontakt:
Renata Lejawka, 692 711 751
Jacek Zachara, tel. 693 315 998

link do SPOTU

https://wspolnylas.pl/

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...