infomaza - System newsów 

Wszystkie newsy

Nowe przedszkole w Hałcnowie
wys: fx, akcept. admin 09.09.2023 Komentarzy: 0
Półtora roku trwała budowa zupełnie nowego przedszkola przy ul. Jakuba Jasińskiego 1 w Hałcnowie. Od 4 września w budynku funkcjonuje Przedszkole nr 43.

W dwukondygnacyjnym budynku przedszkola wszystko jeszcze pachnie nowością. Placówka ma prawie 3.500 m2 i mieści dziesięć oddziałów dla 250 dzieci. Każdy z takich oddziałów to sala zabaw, a także magazyny sprzętu oraz leżaków i pościeli. Na każde dwa oddziały przypada łazienka z natryskiem. Wszystko jest kolorowane, jasne, przestronne, dopasowane do potrzeb najmłodszych.

Są tu przestronne, piękne wyposażone klimatyzowane sale, jest sprzęt komputerowy i multimedialny, piękny ogród wraz z ogrodem deszczowym do nauki ekologii.
Na pierwszym piętrze poza salami dziecięcymi są też gabinety specjalistów zajmujących się najmłodszymi, którzy mają orzeczenie o kształceniu specjalnym, ale też różne trudności psychologiczno-pedagogiczne – jest gabinet logopedy, pedagoga specjalnego, psychologa, terapeuty; jest tu także bardzo duża sala gimnastyczna gdzie będą odbywać się zajęcia gimnastyki korekcyjnej i integracji sensorycznej.

Cztery oddziały dla dzieci młodszych mieszczą się na parterze, w części wschodniej, z wyjściem na ogród i plac zabaw. Pozostałe są na piętrze również w części wschodniej, przy czym dwa z nich mają wyjście na taras z widokiem na plac zabaw. Na parterze mieści się również kompleks kuchenny, aula i sala zajęć muzyczno-ruchowych oraz szatnie dla dzieci. Posiłki transportowane są na piętro za pomocą dwóch wind towarowych. Sama komunikacja w obiekcie odbywa się dwoma klatkami schodowymi i windą. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Placówkę okalają tereny zielone wyposażone w system nawadniania z bogatą roślinnością i drzewami oraz ogród deszczowy. Ten oprócz tego, że zbiera wodę opadową i dzięki posadzeniu odpowiedniej zielni oraz przepuszczalnym warstwom żwirów i piasków powoli infiltruje ją w głąb gleby, posiada również walory edukacyjne i sensoryczne. Kontakt z przyrodą oraz wychowanie sensoryczne są szczególnie ważne w przypadku dzieci. W czasie, kiedy w ogrodzie deszczowym będzie niski poziom wody, najmłodsi pod opieką wychowawcy będą mogli korzystać z tego terenu. Ogród, podobnie jak cały układ komunikacyjny - drogi, parkingi - oddzielony jest od placu zabaw ogrodzeniem.

Funkcjonalności terenu przy przedszkolu dopełniła przebudowana skrzyżowania ulic Jakuba Jasińskiego oraz Janowickiej i budowa 43 miejsc postojowych, w tym dwóch dla osób niepełnosprawnych.

Wartość inwestycji to 24,6 mln zł.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...