infomaza - System newsów 

Wszystkie newsy

Powstanie wielka pętla beskidzka
wys: fx, akcept. admin 12.02.2023 Komentarzy: 0
The Loop – wielka pętla beskidzka - tak nazywa się nowy, długodystansowy, 250-kilometrowy szlak górski mający swój początek i koniec w Bielsku-Białej. Uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie współpracy nad utworzeniem owego szlaku pieszego odbyła się 8 lutego w sali sesyjnej bielskiego Ratusza.

The Loop to nowy, kompleksowy produkt turystyczny, który w całości oparty jest na szlakach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i zintegrowany z siecią schronisk górskich. To ambitna trasa wykorzystująca duże odcinki istniejących tras turystycznych w Beskidach Śląskim i Żywieckim wraz z fragmentem Beskidu Małego. Jej przejście oznacza konieczność pokonania około 250 kilometrów przy łącznym przewyższeniu przekraczającym 20.000 metrów, a to więcej niż przewyższenie na np. West Highland Way w Szkocji czy GR 20 na Korsyce – najtrudniejszym szlaku górskim w Europie. Cechą charakterystyczną The Loop jest fakt, że szlak ma swój początek w tym samym miejscu, w którym się kończy – czyli na bielskiej polanie pod Dębowcem. Trasa zaprojektowana jest w oparciu o założenie, że da się ją pokonać w czasie dwutygodniowego urlopu, mając po drodze dostęp do noclegów w wysokim, jak na warunki górskie, standardzie.

Nic by się nie wydarzyło w sprawie The Loop, gdyby ktoś tego nie wymyślił. I tak ojcem chrzestnym wielkiej pętli beskidzkiej jest Mateusz Zmyślony, autor wielu tego typu promocyjnych przedsięwzięć w całym kraju - m.in. strategii promocyjnej Bielska-Białej. To właśnie on na jednym ze spotkań z urzędnikami powiedział, że nie widzimy tego, co mamy przed nosem. Beskidy dla mieszkańców Bielska-Białej są tak oczywiste, tak dostępne, tak jesteśmy z nimi zżyci, że zatraciliśmy umiejętność traktowania ich jako czegoś wyjątkowego. Mało tego – Mateusz Zmyślony jest osobą, która przeszła już testowo trasę The Loop w październiku ubiegłego roku. Marketingowiec spędził wtedy dwa tygodnie z plecakiem na szlaku rozmawiając z właścicielami schronisk i obiektów.

Wstępny przebieg The Loop wiedzie przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, przez Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później prawie 30 kilometrów do Babiej Góry – na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar, gdzie jest możliwość lotniczej przygody. Ostatni akt to przekroczenie Soły, wyjście na Rogacz i Magurkę, Kozią Górę i powtórnie na Szyndzielnię – w ten sposób zamykamy pętlę.

Przejście szlaku będzie honorowane odznaką. Trasa ma być gotowa na 27 maja br. kiedy to w Bielsku-Białej odbędzie się duża impreza podróżniczo-górska.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...