infomaza - System newsów 

Wszystkie newsy

W Bielsku-Białej powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
wys: fx, akcept. admin 21.01.2023 Komentarzy: 0
20 stycznia w sali sesyjnej bielskiego Ratusza prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański i starosta bielski Andrzej Płonka podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prezydent miasta od dawna zabiegał o to, by przyszli lekarze nie musieli wyjeżdżać do innych miast, by się kształcić, ale aby mogli robić to na miejscu – w Bielsku-Białej. Dzisiejsza uroczystość mocno przybliża samorząd do tego momentu. Projekt znakomicie wpisuje się w Strategię Rozwoju Bielska-Białej, która przewiduje m.in. zwiększenie roli naszego miasta jako ośrodka akademickiego.

Zgodnie z ustaleniami, po stronie SUM leży zapewnienie kadry dydaktycznej, a po stronie samorządu - obiektu dla potrzeb filii. Przyszli lekarze praktyczne umiejętności mieliby szlifować w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej i miejscowym Szpitalu Pediatrycznym, a także w innych okolicznych placówkach. Przed sygnatariuszami listu teraz kolejne kroki – wybór siedziby czy organizacja rekrutacji.

Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. W tej chwili na kierunku lekarskim w Zabrzu i Katowicach kształci się około 4.500 studentów. Od 10 lat uczelnię kończy największa liczba studentów wśród polskich uczelni medycznych.

SUM kształci lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, analityków medycznych, biotechnologów medycznych, a także specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, medycyny ratunkowej, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii, neurobiologii, elektroradiologii, zarządzania ryzykiem zdrowotnym i coachingu medycznego.

Wysoki poziom zajęć gwarantuje ponad 1300-osobowa kadra nauczycieli akademickich. Ich wiedza i kwalifikacje doceniane są zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wielu z nich otrzymuje zaszczytne tytuły doktora honoris causa oraz zasiada we władzach europejskich i polskich towarzystw naukowych.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...