Wszystkie newsy

Dni Bielska-Białej
wys: fx, akcept. admin 21.08.2021 Komentarzy: 0
Ponad 50 wydarzeń, 10 dni, kilkanaście lokalizacji – to tylko kilka najważniejszych określeń wyróżniających tegoroczne Dni Bielska-Białej. Po roku przerwy spowodowanej pandemią, wydarzenie odbędzie się w wyjątkowej, jubileuszowej oprawie. Dni miasta przypieczętują bowiem świętowanie przypadającego w tym roku 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Obchody rozpoczną się 27 sierpnia i potrwają aż do 5 września.

Otwarcie Dni Bielska-Białej zaplanowano na 27 sierpnia. Świętowanie zacznie odsłonięcie wielkoformatowego muralu autorstwa Wojciecha Kołacza ps. Otecki w sercu dwumiasta, tuż obok Ratusza, na budynku przy pl. Ratuszowym 7. Mural już powstaje i odnosi się do miejskiej symboliki – przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, która obejmuje dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast – lilie i róże. Po odsłonięciu muralu na scenie zostaną wręczone nagrody BBohaterkom i BBohaterom, czyli osobom, które w czasie pandemii bezinteresownie niosły pomoc mieszkańcom miasta. W koncercie otwarcia wystąpi najpierw lokalny zespół Pociąg Rock’n’Roll, a gwiazdą wieczoru będzie również świętująca jubileusz, ale 40-lecia, grupa Lady Pank. Koncert zostanie zwieńczony pokazem sztucznych ogni.

O godzinie 22.00 przenosimy się na drugą stronę Białej, w przestrzeń pod Grępielnią, i tu odbędzie się Industrial Area Party. Na początek wystąpią nasze młode gwiazdy polskiego jazzu oraz jego największe nadzieje – Kamila Drabek, Marta Wajdzik, Tymon Kosma i Jan Pieniążek, tegoroczny laureat Ikara - w specjalnie na tę okazję przygotowanym programie. Część plenerową otwarcia zakończą Waglewski, Fisz, Emade – trochę inna półka muzyczna. Dla tych, którym jeszcze będzie mało, od północy w Metrum mamy jam session do białego rana.

Od pierwszego dnia świętowania rozświetlone będą przęsła mostu na rzece Białej, przy moście natomiast będzie można zapoznać się z okolicznościową wystawą ze zbiorów bielskiego historyka Jacka Kachla pod nazwą "Był rok 1951".

Również od pierwszego dnia, czyli 27 sierpnia, na placu Wojska Polskiego startuje trzydniowy Jarmark w Białej.

29 sierpnia w Starym Bielsku odbędzie się piknik historyczny Tu wszystko się zaczęło z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz muzyką dawną i etniczną. 3 września na placu Bolesława Chrobrego zaplanowano prapremierę spektaklu plenerowego Czasowątki w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Widowisko odnosi się do początków obu miast i ich rozwoju, a potem połączenia, współczesności i przyszłości. Jest to plastyczna, choreograficzna i muzyczna impresja na temat miejsc i zdarzeń. Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i ludzie w nim pracujący.

Tego samego dnia na placu między Galerią Bielska BWA a Teatrem Lalek Banialuka odbędzie się Połączenie - video mapping architektury i koncert Pawła Szamburskiego Miasto, którego nie ma. Vild Lid. Video mapping zostanie wyświetlony na kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 17, tuż po koncercie. Wydarzenie w sposób artystyczny odniesie się do kontekstu połączenia miast, kultur, tradycji i różnych, czasami skrajnie odmiennych idei.

5 września propozycja dla małych i dużych dzieci. Na placu Żwirki i Wigury odbędzie się piknik ZaBBawy z tradycją. Najmłodsi będą mogli malować duże makiety fabryk, zamku czy fiacików 126 p oraz poznawać gry i zabawy swoich dziadków. Atrakcje dla całych rodzin to m.in. tworzenie instalacji artystycznej Więzi kultury, wielkoformatowej mandali Bielsko-Biała wczoraj – dziś – jutro, warsztaty mozaiki ceramicznej, mozaiki filcowej na torbach. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w. w wykonaniu młodych wokalistów Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz artystów związanych z tą placówką.

Na zakończenia Dni Bielska-Białej 5 września dojdzie do bezprecedensowego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii z powodu koncertu zamknięta dla ruchu zostanie ul. Zamkowa na odcinku od ul. ks. Stanisława Stojałowskiego do placu Żwirki i Wigury. O godzinie 19.30 zacznie się tam koncert piosenek Marii Koterbskiej Miasto pani Marii, a po nim iluminacje na murach zamku z muzyką zespołu The ThreeX.

Dni Bielska Białej to także szereg imprez sportowych. O wszystkich można przeczytać w programie imprezy na stronie: https://bielsko-biala.pl/dnibb.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...