Wszystkie newsy

III Średniowieczny Jarmark Świętojański
wys: am, akcept. admin 17.06.2007 Komentarzy: 5
24 czerwca 2007 roku od godz. 10.00 do 22.00 Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na dziedziniec Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej oraz na Rynek Starego Miasta na III Średniowieczny Jarmark Świętojański. Jarmark jest kolejną edycją plenerowej imprezy historycznej, która nawiązuje do dawnej tradycji jarmarków świętojańskich odbywających się w Bielsku w czasach średniowiecznych. Do udziału w imprezie zaproszono reprezentantów dawnych rzemiosł (garncarstwa, szewstwa, hafciarstwa, tkactwa, powroźnictwa, bednarstwa, mennictwa, płatnerstwa, wyrobu łuków i strzał, kowalstwa, złotnictwa, czerpania papieru). Zaproszeni rzemieślnicy będą prowadzili pokazy rękodzieła połączone ze sprzedażą wyrobów.
W trakcie festynu zostaną zaprezentowane sceny historyczne z udziałem zaproszonych bractw rycerskich oraz aktorów, m.in.: przemarsz orszaku księcia cieszyńskiego Wacława, powitanie księcia przez burmistrza i rajców miejskich, schwytanie i ukaranie złodzieja, sąd nad czarownicą oraz pokazy jarmarcznej sztuki teatralnej. Kulminacyjnym punktem programu będzie inscenizacja bitwy stoczonej przez załogę bielskiego zamku z oddziałem husytów.
Dużą atrakcją tegorocznego festynu będzie turniej rycerski rozgrywany przez cały czas trwania imprezy. Wystąpią w nim członkowie Opolskiego Bractwa Rycerskiego oraz zaproszeni goście. Będzie także możliwość zwiedzania na dziedzińcu zamku wczesnośredniowiecznego obozu rycerskiego Bielskiej Drużyny Najemnej, przymierzalni strojów i uzbrojenia średniowiecznego. Gościnnie wystąpi również Zespół Muzyki Dawnej z Warszawy.
Oprócz stoisk rzemieślniczych podczas festynu będzie istniała możliwość zakupu wyrobów zabawkarskich, piernikarskich oraz jadła staropolskiego. Tegorocznej imprezie towarzyszyć będą również targi staroci i rozmaitości. Wstęp wolny. Zobacz program imprezy.

Komentarzy ( 5 )Skomentuj...


 nuova29.06.2007  14:44  
Tak! zabawa była przednia :)) Pogoda dopisała, choć pewnie i tak było za gorącao jak dla rycerzy ;)
W przyszłym roku przyjdę znowu :)) Brawa dla organizatorów i uczestników.

Zapraszam również na forum BB: gazeta.pl > fotum > Regionalne

:))

 Ewka27.06.2007  12:30  
Panie Darku uważam, że zbyt luźno rzucił Pan tu na forum nieprzemyślane uwagi dotyczące wczesnośredniowiecznych wojów z Bielska przebywających pod zamkiem. Ja nikogo pijanego tam nie widziałam, a cały dzień spędziłam w towarzystwie tych wojów z Bielska i rycerstwa z Opola. O tej imprezie można wypowiadać się tylko w samych superlatywach i niech taka pozostanie w pamięci mieszkańców Bielska.

 turysta26.06.2007  21:55  
brawa dla organizatorów, cos fajnego.
zamek ożył, a bitwa.....:-)))

 efendi26.06.2007  21:35  
Witam!
Jestem Namiestnikiem tych rycerzy z XIII-XV w-Opolskie Bractwo Rycerskie.
Jako że bylismy cały czas obok siebie(obok tych z XI w z Bielska),
stwierdzam że nie widziałem nikogo pijanego z wczesnośredniowiecznych.
Musiała więc zajść jakaś pomyłka.
I jestem pewien tego co mówie.
Pozdrawiam.
Chce tutaj jeszce podziękować organizatorom i mieszkańcom B-B.
Atmosfera była wspaniała, i nie mówie tu o pogodzie:-))

 Darek25.06.2007  06:41  
Bardzo fajna impreza, rycerze świetni ale niestety część rycerzy pijana. Ta część z 11 wieku która miała swoje miejsce na zamku, niestety to psuło całą atmosferę.