Wszystkie newsy Boeing, Boeing
 wysłany przez: mm, zaakceptowany przez admin dn. 13.01.2016 Komentarzy: 0  
Sztuka francuskiego pisarza Marca Camolettiego 'Boeing, Boeing' to wielki przebój światowych scen teatralnych. Zagrana została w przynajmniej 55 krajach; trafiła na West End i Broadway, została laureatką Tony Awards, a w 1991 roku doczekała się 17 500 reali­zacji i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „najczęściej wystawiana francuska sztuka”.

Po tekst Camolettiego kilkakrotnie sięgali twórcy filmowi, a najbardziej znana ekranizacja z 1965 roku, z udziałem Tony’ego Curtisa i Jerry Lewisa, stała się hollywoodzkim hitem. Na polskie sceny sztuka trafiła w 1964 roku, dzięki przekładowi Henryka Roztworowskiego, pod tytułem „Latające narzeczone”. W okresie swej największej popularności, w latach 60.-80. zrealizowana została dziesięciokrotnie.

Po długoletniej przerwie powróciła na polskie sceny pod orygi­nalnym tytułem 'Boeing, Boeing' za sprawą nowego, świetnego przekładu Bartosza Wierzbięty. Autor tłumaczeń takich kinowych hitów, jak 'Shrek' czy 'Madagaskar' odświeżył przykurzoną nieco farsę Camolettiego, umiejętnie przenosząc najzabawniejsze treści oryginału w polskie realia.

Sztuka Marca Camolettiego po 42 latach powraca również na afisz Teatru Polskiego. W 1974 roku pod tytułem 'Latające narzeczone' reżyserował ją ówczesny dyrektor Alojzy Nowak. Teraz znalazła się na reżyserskim warsztacie obecnego szefa bielskiej sceny – Witolda Mazurkiewicza.

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej
Łącznie komentarzy ( 0 )© 2000 - 2018 INFOTECH, Designed by LABMATIC Redakcja serwisu