Wszystkie newsy

Kolej w miniaturze
wys: mm, akcept. admin 30.06.2015 Komentarzy: 0
Przez trzy dni drzwi Hali Widowiskowo-Sportowej będą otwarte dla każdego kto chce na własne oczy zobaczyć ile frajdy daje zabawa na własnoręcznie wykonanej, realistycznej makiecie kolejowej.

Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej jest integralną częścią zlotu miłośników miniaturowej kolei, gdzie modelarze z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier spotykają się by wspólnie bawić się w odtwarzanie realiów kolei z wybranej epoki modelarskiej.

Wszystkie modele i makiety prezentowane w ramach pokazu wykonane są w skali 1:120, czyli w wielkości modelarskiej TT. Makiety zbudowane są zgodnie z określonymi normami, co pozwala na ich połączenie i wspólną zabawę w międzynarodowym gronie.

Ruch pociągów odbywa się zgodnie ze rozkładem jazdy. Powstaje on jednorazowo dla konkretnego ustawienia makiet, jeszcze na długo przed imprezą. Upływ czasu na makiecie odmierzają specjalne zegary modelarskie, pracujące kilka razy szybciej niż te normalne. Dzięki temu w ciągu kilku godzin odtwarzany jest ruch pociągów zapisany w jednodniowym rozkładzie jazdy.

Modele taboru kolejowego używane w czasie pokazu to w większości modele seryjne. Często jednak są waloryzowane i patynowane przez modelarzy. Do sterowania modeli wykorzystywany jest system sterowania cyfrowego DCC. Każdy model wyposażony jest w miniaturowy dekoder i zasilany poprzez metalowe tory z centrali sterującej. Przy użyciu specjalnych manipulatorów maszyniści mogą regulować prędkość i kierunek jazdy pociągów, a także wywoływać dodatkowe efekty wizualne (jak dym z kominów parowozów) czy kontrolować efekty dźwiękowe.

Imprezy związane z modelarstwem kolejowym odbywają się niemal co miesiąc w różnych miastach w całym kraju. Na Śląsku cykliczne spotkania modelarzy organizowane są od wielu lat. Są to wyjątkowe okazje do zrobienia ciekawych zdjęć, filmów i złapania bakcyla zabawy w miniaturową kolej.

Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej jest organizowany społecznie przez środowisko modelarzy oraz dzięki przychylności władz miasta oraz Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Więcej informacji

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...