Wszystkie newsy

LOTOS Jazz Festiwal 17. Zadymka Jazzowa
wys: mm, akcept. admin 19.02.2015 Komentarzy: 0
LOTOS Jazz Festiwal 17. Zadymka Jazzowa odbędzie się w terminie od 23 lutego do 1 marca 2015 roku. Większość koncertów i imprez towarzyszących zaplanowano tradycyjnie w Bielsku-Białej, ale po raz pierwszy sobotnia Festiwalowa Gala zagości w nowej Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach.

28 lutego gospodarzem wieczoru będzie określany mianem najgenialniejszego żyjącego twórcy jazzu Wayne Shorter. Ten wirtuoz saksofonu i lider kwartetu uważanego za najważniejszy zespół współczesnego jazzu jest również znakomitym kompozytorem. Pisał muzykę dla Milesa Davisa i zespołu Weather Report. Nieco mniej znane są jednak w Polsce jego kompozycje symfoniczne. To właśnie premiera tych utworów będzie częścią Gali, podczas której wystąpi: Wayne Shorter Quartet, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Clarka Rundella oraz, jako solistka, Esperanza Spalding (kontrabas, wokal). Współorganizatorem koncertu jest Radiowa Dwójka, a impreza włączona została w cykl wydarzeń związanych z przypadającym na 2015 rok jubileuszem 90–lecia Polskiego Radia.

W Bielsku-Białej 25 i 26 lutego publiczność czeka prawdziwa inwazja gwiazd, z dwoma wybitnymi trębaczami na czele. Na jedynych koncertach w Polsce wystąpią: laureat dziesięciu nagród Grammy – Arturo Sandoval ze swoim sekstetem, oraz Nicholas Payton z formacją Miles Electric Band. W skład tej gwiazdorskiej grupy wchodzą: pianiści - John Beasley i Robert Irving III, Badal Roy grajacy na tabli, gitarzysta Blackbyrd McKnight, perkusjonista Munyungo Jackson, perkusista Vince Wilburn Jr. (bratanek Milesa Davisa), basista Darryl, perkusjonista Mino Cinelu, saksofonista Antoine Rone i turntablista DJ Logic. Powracają oni do „elektrycznego” okresu twórczości Milesa Davisa, czerpiąc z niego inspiracje do nowoczesnych jazzowych innowacji.

Gospodarzem Gali Polskiego Jazzu, która odbędzie się 24 lutego w Teatrze Polskim będzie nasz laureat nagrody Grammy – Włodek Pawlik, który do udziału w specjalnie przygotowanym dla zadymkowej publiczności programu zaprosił członków swojego trio: Pawła Pańtę (kontrabas, gitara basowa) i Cezarego Konrada (perkusja), wokalistów: Lorę Szafran i Marka Bałatę oraz amerykańskiego trębacza Gary’ego Guthmana.

Podczas Zadymki nie zabraknie również prezentacji nowego jazzu z Europy. W środę wystąpi Soweto Kinch – saksofonista altowy i raper, jeden z najbardziej żywiołowych reprezentantów młodej brytyjskiej sceny jazzowej, a w czwartek międzynarodowe, szwedzko-niemiecko-kubańskie Tingvall Trio – z Hamburga. Na niedzielny Koncert Otwarty do Klubu Klimat zaprasza obchodzący w przyszłym roku jubileusz 30-lecia zespół Walk Away.

Na Zadymce nie może zabraknąć muzycznych okolic jazzu. O rozrywkową część festiwalu zadbają: Red Baraat – indyjsko-amerykański band, grający tak zwany dhol’n’brass – wyjątkowe połączenie północno-indyjskich rytmów, jazzu, go-go, brass funku i hip-hopu (określani są mianem hinduskiej odpowiedzi na bałkańskie orkiestry dęte) oraz Mydy Rabycat – pierwszy czeski electroswing band, rodem z Pragi, porównywany do francuskiego Caravan Palace.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr, Drugi Program Polskiego Radia, Gminę Bielsko-Biała, Państwowe Szkoły Muzyczne w Bielsku-Białej i Schronisko na Szyndzielni.

Szczegółowy program koncertów i imprez towarzyszących, informacje dotyczące rezerwacji i cen biletów znajdziecie Państwo na stronie www.zadymka.pl.

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...