infomaza - System newsów 

Wszystkie newsy

Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego coraz bliżej
wys: fx, akcept. admin 12.02.2023 Komentarzy: 0
Przygotowania do kształcenia lekarzy w Bielsku-Białej nabierają tempa. Pierwsi studenci bielskiej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podejmą naukę już w październiku br.

Po podpisaniu 20 stycznia listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prezydent miasta Jarosław Klimaszewski uruchomił wszystkie siły i środki, aby ten pomysł stał się rzeczywistością. W ślad za symbolicznym aktem poszły konkretne działania i ustalenia. Niespełna tydzień po podpisaniu listu intencyjnego, tj. 26 stycznia br., odbyły się wizje lokalne, podczas których zaprezentowano przedstawicielom SUM kilka lokalizacji i związanych z nimi koncepcji funkcjonowania filii uniwersytetu.

Poczynione ustalenia wskazują, że pierwszych 75 studentów rozpocznie naukę w budynku przy placu Marcina Lutra 8. Obiekt ten znajduje się w posiadaniu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bielsku, która już wyraziła zgodę na wynajem pomieszczeń dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Szczegóły związane z udostępnieniem obiektu zostały uzgodnienie na spotkaniu w dniu 7 lutego br., w którym udział wzięli przedstawiciele parafii, uniwersytetu i miasta.

Filia SUM będzie funkcjonowała na placu Marcina Lutra tylko przez kilka pierwszych lat. Władze uczelni przyjęły bowiem propozycję prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, aby docelowo zagospodarować na swoje potrzeby kompleks budynków na placu Fabrycznym. Zespół nieruchomości zlokalizowany pomiędzy Zamkiem Sułkowskich a Ratuszem, po wielu latach starań, znajduje się w wyłącznej dyspozycji gminy i może zostać przekazany na taki cel (ostatnia część kompleksu zostanie nabyta na rzecz gminy w najbliższych tygodniach w drodze zamiany nieruchomości z Akademią Techniczno-Humanistyczną).

Planowana inwestycja robi wrażenie. Jej szacunkowa wartość przekracza 200 milionów złotych. Już dzisiaj mówi się o tym, że działalność SUM w docelowym miejscu zostanie rozszerzona. Będzie tam nie tylko wydział lekarski, ale również nowoczesna ogólnodostępna biblioteka, centrum symulacji medycznej, a być może również kierunek lekarsko-stomatologiczny.

Co ważne, przy projektowaniu tej inwestycji zostaną wykorzystane pomysły dotyczące zagospodarowania obiektów przy placu Fabrycznym, powstałe w 2018 roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego zorganizowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej oraz bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Ze wstępnych rozmów wynika, że zarówno prezydentowi Bielska-Białej, jak i władzom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zależy, aby ten teren maksymalnie otworzyć, schować niezbędne uczelni parkingi pod ziemię, a całość zazielenić.

Przeniesienie uczelni na plac Fabryczny pozwoli na zwiększenie liczby studentów na jednym roku z 75 do 150, a może i 200 - w zależności od rozwoju sytuacji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że odległość pomiędzy placem Marcina Lutra a placem Fabrycznym jest do pokonania na piechotę w 7 minut, co pozwali na swobodną migrację pomiędzy budynkami w okresie przejściowym.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...