infomaza - System newsów 

Wszystkie newsy

Zobacz machiny Leonarda da Vinci
wys: fx, akcept. admin 21.01.2023 Komentarzy: 0
W Gemini Park w Bielsku-Białej otwarto Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0, przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną. To niezwykła, częściowo interaktywna przestrzeń, gdzie na ponad 800 m2 można zobaczyć nie jedną, ale aż trzy wystawy w nowatorski sposób popularyzujące naukę.

Pierwsza wystawa pt. Machiny Leonarda da Vinci to unikalna ekspozycja składająca się z ponad 50 eksponatów, które stanowią wierne repliki projektów Leonarda da Vinci i to w skali 1:1. Wynalazki takie jak dźwig, helikopter, łożysko kulkowe, podnośnik, koło zamachowe, koparka czy pistolet maszynowy robią wrażenie tym większe, że zostały wykonane przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i rysunków Leonarda da Vinci. Do rekonstrukcji eksponatów zostały użyte wyłącznie materiały stosowane w epoce renesansu.
Da Vinci był również twórcą słynnych obrazów, jak Mona Lisa, Ostania wieczerza czy Dama z łasiczką - reprodukcje tych jego arcydzieł uzupełniają wystawę machin.

Druga wystawa pt. Umysł przyłapany jest w całości zaprojektowana i wykonana przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki interaktywnym stoiskom zwiedzający mogą zrozumieć, jak ludzki mózg z wykorzystaniem zmysłów buduje obraz otaczającego nas świata, a także osobiście doświadczyć pułapek zastawianych na nas przez nasze umysły. Mają temu służyć doświadczenia I Ty możesz zostać fakirem, Zabawa w ciepło zimno czy Mistrzowie szybkiego zapamiętywania.

Trzeci element to wystawa pt. Barwy, zbudowana z 18 interaktywnych stanowisk. Nowatorska wystawa zachęca do samodzielnego eksperymentowania i aktywnej zabawy, jest także w pełni autorskim projektem, który z powodzeniem może wspomagać nauczanie fizyki w szkole. Jej autorem jest pasjonat fizyki i pedagog Krzysztof Horodecki.

Wszystkie trzy wystawy łączy hasło: Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć.

Do końca marca można nie tylko zwiedzać przygotowane ekspozycje, ale również wziąć udział w wykładach i warsztatach realizowanych przez studentów, pracowników uczelni, a także zaproszonych gości ze świata nauki i sportu. Co ważne, wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny.

Rejestracja grup: tel. 536 303 796 lub e-mail: sciencepoint@ath.edu.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota w godzinach od 10.00 - 19.00.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...