Wszystkie newsy

Dni Bielska-Białej 2022
wys: fx, akcept. admin 24.08.2022 Komentarzy: 0
Już w nadchodzący weekend, 26-29 sierpnia, rozpoczynają się Dni Bielska-Białej 2022. Świętowanie będzie kontynuowane także w następny weekend 2-4 września. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji pokazujących niesamowity, pod względem artystycznym, potencjał miasta oraz koncerty – Tomasza Organka i Iwony Loranc, SIS, Całej Góry Barwinków, artystów Teatru Polskiego, Marcina Miecznikowskiego, Roberta Szewczugi i Tadeusza Barylskiego.

26 sierpnia o godzinie 19.00 na placu Ratuszowym odbędzie się koncert otwarcia. Tego wieczoru publiczność usłyszy zespół SIS, czyli siły Bielska-Białej, oraz Tomasza Organka z gościnnym udziałem bielszczanki Iwony Loranc.

Dzień 27 sierpnia upłynie pod znakiem bielskiego rzemiosła w Parku Słowackiego. Dzień Bielskiego Rzemiosła to wydarzenie rekreacyjne, przygotowane przez Bielską Izba Rzemiosła we współpracy z miastem, przybliżające rzemiosło, cechy rzemieślnicze i rekonstrukcje historyczne, jak np. nadawanie tytułu mistrza cechu szewskiego.

Z okazji 120-lecia Domu Polskiego 27 sierpnia zaplanowano koncert, w miejscu, które znajduje się w pobliżu terenu, gdzie stał Dom Polski, czyli na placu przy Grępielni. Będzie to muzyczna podróż w lata 20. i 30. z Marcinem Miecznikowskim i specjalnym programem. Po jego koncercie z projektem Moonrise wystąpi jazzman, gitarzysta basowy i kompozytor, bielszczanin Robert Szewczuga ze swoim triem. Dzień zakończy jam session w Metrum Jazz Club.

Niedziela, 28 sierpnia, to zaproszenie do bielskich teatrów. Będzie możliwość odwiedzenia i zwiedzenia Teatru Lalek Banialuka. Wieczorem Banialuka zaprosi do ogrodu willi Sixta na czytanie performatywne utworu Urodziny w Nigdylandii Marty Guśniowskiej. W Galerii Bielskiej BWA odbędzie się finisaż 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, którego otwarcie mieliśmy okazję świętować w mieście na początku lata. W ramach finisażu planowana jest aukcja prac artystów festiwalu, dochód z licytacji zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Program Dni Bielska-Białej 28 sierpnia zakończą dwa muzyczne wydarzenia. Po pierwsze będzie to kolejny akcent związany z jubileuszem Domu Polskiego, mianowicie koncert organowy z polską muzyką bardzo zdolnego organisty Tadeusza Barylskiego w kościele NMP Królowej Polski. Na drugie wydarzenie zaprasza Teatr Polski. Na placu przed jego siedzibą odbędzie się koncert Jak minął dzień? Krawczyk w oknie koncertowo. Będzie dancingowo i tanecznie.

Obchody rocznicy powstania Domu Polskiego zakończy w poniedziałek – 29 sierpnia na małej scenie Teatru Polskiego debata historyczna z udziałem bielskich historyków – Jacka Proszyka, Jerzego Polaka, Piotra Keniga, Macieja Bujakowskiego i Jacka Kachla na temat Domu Polskiego. Obowiązują wejściówki. Spotkanie zwieńczy promocja książki o księdzu Stanisławie Stojałowskim autorstwa Grzegorza Wnętrzaka.

Po kilkudniowym oddechu bielszczan czeka drugi weekend świętowania, czyli 2-4 września. To będą dni poświęcone ulicy 11 Listopada. W programie jest i jarmark w Białej na placu Wolności, i akcja bookcrossingu przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną przy ul. 11 Listopada, animowane spotkanie autorskie dla dzieci Pan Poeta Show i warsztaty BardzoBajkowe Miasto na placu koło Reksia. 2 września o godzinie 17.11 przy ul. 11 Listopada 24 nastąpi otwarcie Punktu 11, nowego kulturalnego miejsca dla młodzieży na mapie miasta. Będzie koncert, wystawa plakatu i teatr tańca. To długo oczekiwany projekt, miejsce, gdzie przestrzeń będą mogli dla siebie znaleźć ci, którzy nie znaleźli jej np. w instytucjach kultury czy w szkole, miejsce wydarzeń, street artu, aktywujące mieszkańców w każdym wieku, nie tylko młodzież.

Wieczorem 2 września na Rynku odbędzie się impreza z DJ-em, a w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz pokaz spektaklu muzycznego Pewnego Razu w Bielitz.

3 i 4 września na dni otwarte zaprasza bielski Areoklub. Areną atrakcji będzie oczywiście lotnisko w Aleksandrowicach.

Cały program imprez znajduje się w Pełnej Kulturze oraz na stronie Urzędu Miejskiego.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...