Wszystkie newsy

Otwarcie nowego pawilonu Beskidzkiego Centrum Onkologii
wys: fx, akcept. admin 25.09.2021 Komentarzy: 0
Przy ul. Wyzwolenia w ciągu dwóch lat powstał bardzo nowoczesny obiekt – miejsce kompleksowej diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Koszt budowy i wyposażenia pawilonu to około 150 mln zł, około 80 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne.

Budowa pięciokondygnacyjnego pawilonu rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 roku. Ogromnego przedsięwzięcia podjęła się firma Alstal. Dziś, po ponad dwóch latach od wbicia łopaty, zgodnie z harmonogramem prac, można zobaczyć efekty tego wysiłku. A są imponujące.

Nowy budynek to serce szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4.600 m2. W przyziemiu znajdują się pomieszczenia techniczne, zakład medycyny nuklearnej, podręczna sterylizacja, sala odpraw lekarskich i pracownia rezonansu magnetycznego. Na parterze zlokalizowany jest i już działa zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwiema pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG. Znajduje się tu również izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. Piętro pierwsze i drugie zajmują oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami (70 łóżek), a także przyporządkowane do nich przestronne, wolne od wszelkich barier łazienki dla pacjentów. Pierwsi pacjenci trafią na oddział już w przyszłym tygodniu. Na piętrze trzecim umieszczony został blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń. Piąta kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne obsługujące budynek. Z budynkiem głównym szpitala segment jest połączony dwoma łącznikami, co sprawia, że jest w pełni skomunikowany.

Nowy budynek to też przyjazne, zupełnie nieszpitalne, kolorowe wnętrza. Na ścianach sal pacjentów i na korytarzu umiejscowione zostały duże grafiki przedstawiające głównie motywy zaczerpnięte z natury.

Nowy pawilon szpitala został wyposażony w najwyższej jakości wyposażenie i aparaturę medyczną. W szpitalu pojawiły się: hybrydowy system SPECT/CT, rentgenowski tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego minimum 3 T, nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą i przystawką do biopsji stereotaktycznej, cyfrowy aparat rentgenowski z telekomando oraz dodatkowym stanowiskiem do zdjęć płucnych.

25 września obiekt będą mogli zobaczyć wszyscy chętni. Tego dnia bowiem, w godzinach od 9.00 do 14.00 odbędzie się dzień otwarty BCO-SM. W programie zwiedzanie, punkt szczepień, badania profilaktyczne w ramach Programu profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców Bielska-Białej na lata 2021-2025 i wystawa fotografii Magdaleny Ostrowickiej Dla życia.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...