Wszystkie newsy

Od lipca nawe numery telefonów na policję
wys: fx, akcept. admin 26.05.2021 Komentarzy: 0
Jeszcze tylko do końca czerwca można będzie dodzwonić się na stare numery telefoniczne jednostek policji w całym kraju. Od 1 lipca, żeby połączyć się z policją, trzeba będzie wybierać prefiks Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - 47 - i numer wewnętrzny danej komendy, używany do tej pory wyłącznie w wewnętrznej sieci resortowej. Numer alarmowy 112 zostaje bez zmian.

Prefiks 47 należy traktować jako jednolity numer kierunkowy do sieci resortowej w skali całego kraju, wybierany zamiast do tej pory używanego numeru kierunkowego w poszczególnych geograficznych strefach numeracyjnych – w przypadku województwa śląskiego były to 32, 33 i 34. Zmianie uległy również numery do poszczególnych komend przy połączeniach wykonywanych z sieci publicznych, zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych. Są one teraz identyczne jak używane do tej pory wewnętrzne numery sieci resortowej.

Dotąd, aby wykonać połączenie z sieci publicznej do jednostki policji, należało znać tzw. prefiks miejski, czyli ciąg cyfr, który poprzedzał numer wewnętrzny. Prefiks miejski Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach to 32 200. Aby wykonać połączenie do centrali KWP w Katowicach należało więc z sieci miejskiej wybrać numer 32 200 2222, zaś z wewnętrznej sieci resortowej 851 2222. Po wprowadzeniu prefiksu 47, numer miejski będzie różnił się od resortowego jedynie tymi dwoma początkowymi cyframi i będzie wyglądał tak: 47 851 2222.
Taki też numer (w zależności od operatorów z prefiksem międzynarodowym - dla Polski +48), będzie widoczny na wyświetlaczach telefonów osób, do których zadzwonią policjanci lub urzędnicy z numerów resortowych. Należy zapamiętać, że dotychczas nieznany numer strefy numeracyjnej 47 jest obecnie prefiksem, jakim posługują się wszystkie służby podległe MSWiA, w tym policja czy np. straż pożarna, i nie należy obawiać się ich odbierania.

Dotychczas używane numery telefonów od 1 lipca 2021 roku będą nieaktywne. Nowe numery do poszczególnych jednostek śląskiego garnizonu policji znajdują się na stronach internetowych KWP w Katowicach oraz komend miejskich i powiatowych, a także na stronach BIP tych jednostek w zakładkach o danych teleadresowych.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...