Wszystkie newsy

Nowe pracownie w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących
wys: fx, akcept. admin 13.05.2021 Komentarzy: 0
Nowe pracownie automatyki i pneumatyki zostały 12 maja oficjalnie otwarte w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących przy ul. Filarowej w Bielsku-Białej. To trzy generalnie wyremontowane pomieszczenia ze sprzętem i urządzeniami, a także oprogramowaniem na najwyższym poziomie.
W otwarciu pracowni wzięli udział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i jego zastępca Piotr Kucia.

Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących kształci na kierunkach: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik spedytor, technik transportu drogowego, technik automatyk, technik robotyk, mechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, elektromechanik, automatyk.

Nowe pracownie automatyki są m.in. wyposażone w sześć stanowisk do nauki programowania sterowników PLC. Znajdują się na nich dokładnie takie skrzynki elektryczne, jak w wielu obiektach przemysłowych. Stanowiska są też wyposażone w uniwersalne środowisko do programowania sterowników, z którego korzysta wielu dostawców na rynku. W efekcie uczniowie, niezależnie od tego, na jakie urządzenia w przyszłości trafią w pracy, będą przygotowani, bo będą znali to oprogramowanie.

W pracowniach znajdują się stanowiska wykonawcze, np. z makietami skrzyżowań, z sygnalizacją świetlną. Jednym z zadań może być np. napisanie programu sterującego sygnalizatorami świetlnymi na takiej makiecie. Kolejna pracownia jest wyposażona w uniwersalne oprogramowanie do wizualizacji procesów technologicznych. To również jest oprogramowanie będące jednym z wiodących standardów na rynku. W pracowni znajdują się makiety, tym razem automatyki użytkowej, potrzebne nie tylko do obiektów przemysłowych, ale też coraz częściej także w prywatnych domach. Na makiecie są m.in. analizatory zużycia energii, czujniki jasności, temperatury, regulatory jasności czy czujniki otwartych okien – wszystko, co sprawia, że dom staje się inteligentny. Na tym sprzęcie uczniowie będą mogli ćwiczyć.

Budowa i wyposażanie pracowni trwało prawie rok. Pracownie zostały wyremontowane kompleksowo. Wymiany doczekały się posadzki, instalacje elektryczne. Koszt remontu i sprzętu to 650.000 zł. Pieniądze pochodzą z kasy miasta.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...