Wszystkie newsy

Wybory do Sejmu i Senatu 2019
wys: am, akcept. admin 10.10.2019 Komentarzy: 0
Już w niedzielę 13 października 2019 r. będziemy głosować w wyborach parlamentarnych. Jeżeli chcesz, żeby twój głos był ważny, musisz zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze - wybieramy tylko jednego kandydata do Sejmu i jednego do Senatu. W lokalu wyborczym dostaniemy białą kartę do głosowania na kandydatów do Sejmu i żółtą kartę do głosowania na senatorów. Po drugie - naszego kandydata wybieramy zaznaczając w polu przy jego nazwisku symbol "X". Idąc na wybory pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport). Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 - 21.00.

Kandydaci do Sejmu w okręgu nr 27 (część województwa śląskiego obejmująca obszary powiatów: bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała)

Kandydaci do Senatu w okręgu nr 78 (obszary powiatów: bielski, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała)

Obwody głosowania:
Bielsko-Biała
Powiat bielski

Jak liczone są głosy?
W pierwszej kolejności zliczane są głosy na poszczególne listy. To od tego zależy, czy i ile mandatów zdobędzie partia. Kiedy z wyborczej arytmetyki wyjdzie, że z danej listy do sejmu wchodzi 5 kandydatów, mandaty przydziela się według liczby zdobytych głosów, a nie kolejności na liście! Czyli będzie to pięć osób z najwyższym wynikiem.
To oznacza, że możliwa jest sytuacja, w której kandydat z numerem jeden nie wejdzie do parlamentu, jeśli tylko zebrał mniej głosów niż koledzy i koleżanki z listy, znajdujący się na niższych pozycjach.

Źródło: Jedynka na liście wyborczej

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...