Wszystkie newsy

Piechotą i rowerem po Dolinie Wapienicy
wys: Jacek Zachara, akcept. admin 14.09.2019 Komentarzy: 0
Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna nowy projekt wycieczkowy dotyczący Doliny Wapienicy. Jest to odpowiedź na ogromne zainteresowanie naszym miastem ze strony mieszkańców. Świadczą o tym tłumy na każdej wycieczce, które stowarzyszenie organizuje nieprzerwanie od 11. sezonów w Cygańskim Lesie.

Organizatorzy postanowili, że rozszerzą obszar, który chcą pokazywać, o ten który bezpośrednio z nim sąsiaduje. Wiosną tego roku w Światowy Dzień Wody niedostępna na co dzień korona zapory w Dolinie Wapienicy została udostępniona do zwiedzania. Zainteresowanie ze strony mieszkańców było ogromne. Pojawiły się głosy, że sama możliwość spaceru po koronie to za mało. Ludzie chcą również wiedzieć o historii jej powstania. Stowarzyszenie Olszówka idąc na przeciw zapotrzebowaniu mieszkańców, chce umożliwić poznanie historii powstania zapory oraz wielu tajemnic jakie kryje Dolina Wapienicy.

Zapora znajduje się dokładnie w środku doliny będąc punktem odniesienia dla mieszkańców spacerujących po niej. Jednak wiedza o niej oraz dolinie - jej historii, tradycji i przyrodzie jest znikoma. Czas żeby to zmienić.

Dolina Wapienicy posiada wiele znaków obecności ludzi żyjący w przeszłości, zachowane są tu jedne z najstarszych śladów archeologicznych w Bielsku-Białej, m.in. na górze Palenica. Przez wiele dziesiątków lat należała do rodziny książąt Sułkowskich, właścicieli zamku w Bielsku. To od nich pochodzi inna nazwa tego terenu - Dolina Luizy.

Tu znajduje się największy zwarty obszar Bielska-Białej o wybitnych walorach przyrodniczych. Dlatego mieszkańcy lubią to odpoczywać na łonie natury.

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza mieszkańców do wędrówki w czasie i przestrzeni, aby odkryć ślady działalności człowieka w Dolinie Wapienicy, tworzące krajobraz kulturowy i przyrodniczy miasta.

Propozycja skierowana jest do wszystkich mieszkańców Bielska-Białej i jest elementem projektu "Zapora w Dolinie Wapienicy i jej otoczenie" finansowanego ze środków Gminy Bielsko-Biała oraz z akcji 1% dla Stowarzyszenia "Olszówka" - Organizacji Pożytku Publicznego. Wycieczki organizowane są przez Stowarzyszenie Olszówka pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego i są bezpłatne.

Pierwsza wycieczka, której tematem będzie najdroższa inwestycją miasta w okresie międzywojennym, czyli zapora odbędzie się w niedzielę 15 września, godz. 10.00 (spotkanie przy pętli autobusu nr 16 przy ul. Zapora). Wycieczkę poprowadzi Piotr Kenig.

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...