Wszystkie newsy

'Dziady' na cmentarzu żydowskim
wys: mm, akcept. admin 26.10.2016 Komentarzy: 0
Teatr Polski zaprasza na inscenizację drugiej części 'Dziadów' Adama Mickiewicza realizowaną w scenerii zabytkowego cmentarza. Spektakl w niebanalny sposób przybliża klasykę polskiej literatury. Będzie to także okazja do refleksji nad życiem doczesnym i przemijaniem.

Podczas dziadów wzywa się pokutujące dusze, aby powiedziały, czego potrzebują, by ich męka się skończyła. W zamian za tę pomoc dusze udzielają porad, jak żyć. W trakcie obrzędu przybywają kolejno: duchy dzieci – Józia i Rózi, widmo Złego Pana i duch młodej pasterki, Zosi. Dzieci uczą, że aby wejść do nieba, trzeba na ziemi koniecznie zaznać cierpienia, Zły Pan poucza, że do zbawienia konieczne jest miłosierdzie, a pasterka zaznacza, że ludzie, którzy nigdy nie odwzajemnili miłości, nie dostąpią szczęścia w niebie.

Lokalizacja wydarzenia na cmentarzu żydowskim przypomina także historię roku 1968, kiedy to cenzura zdjęła z desek Teatru Narodowego w Warszawie 'Dziady' w reżyserii Kazimierza Dejmka. Wydarzenie to zapoczątkowało strajki studenckie, na które socjalistyczna władza odpowiedziała kampanią antysemicką. Władysław Gomułka potępił antyradzieckie aluzje zawarte w spektaklach 'Dziadów' oraz antysocjalistyczne działania studentów, które otrzymały miano 'wrogów Polski Ludowej', jednocześnie zaakcentował przy tym żydowskie pochodzenie inspiratorów zajść na Uniwersytecie Warszawskim. Wskutek kampanii antysemickiej w latach 1968-1972 Polskę opuściło 15-20 tys. osób. Zamiast polskich paszportów wyjeżdżający otrzymywali tzw. dokumenty podróży ważny tylko na wyjazd z Polski i bez prawa powrotu. Teraz jednak możemy oglądać spektakl, który miał zostać na zawsze zakazany. W miejscu, które miało zniknąć z mapy miasta, wspominając ludzi, którzy mieli zostać zapomniani.

Pomysłodawca i organizator: Dariusz Gajny
Reżyseria i inscenizacja: Rafał Sawicki
Udział biorą: Marta Gzowska-Sawicka, Daria Polasik-Bułka, Rafał Sawicki, Piotr Gajos, Sławomir Miska, Michał Czaderna oraz młodzież z Centrum Edukacyjno-Artystycznego Proscenion

Data: 31 października 2016
Godzina: 18:00 / 20:00 / 22:00

Data: 7 listopada 2016
Godzina: 18:00 / 20:00
Miejsce: Cmentarz Żydowski ul. Cieszyńska 9

Bilety w cenie 38 zł do nabycia w kasach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
Uwaga! miejsca stojące / siedzące – bez rozróżnienia na bilecie
Czas trwania spektaklu: około 50 minut

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...