Wszystkie newsy

Turystyczne oblicze Cygańskiego Lasu - zaproszenie na wycieczkę
wys: Zachara Jacek, akcept. admin 30.06.2016 Komentarzy: 0
Stowarzyszenie Olszówka zaprasza w dniu 3 lipca o godz. 10.00 na wycieczkę po Cygańskim Lesie.

Bielsko i Biała w XIX wieku zmieniły swoje oblicze gospodarcze. W miejsce skromnych warsztatów rzemieślniczych pojawił się przemysł. Razem z nim pojawiły się zanieczyszczenia powietrza i wody. Miasta stały się „zbyt duszne” dla swoich mieszkańców, którzy zaczęli poszukiwać dającego wytchnienie ustronia. Idealnym miejscem wypoczynku okazał się Cygański Las, gdzie zaczęła się rozwijać - sięgając po współczesne określenie - infrastruktura uzdrowiskowo-turystyczna, taka jak domy kuracyjne, hotele i gospody. Wytyczono aleje i szlaki, a w miejscach szczególnie atrakcyjnych ustawiono ławki i altany. Powstały pierwsze kąpieliska, na początku skromne, później coraz bardziej podnoszące swój standard. Letnicy odwiedzający Cygański Las, po trudach wędrówki po okolicznych górach lub po prostu w ciepłe dni, chętnie zażywali kąpieli w okolicznych strumykach lub w niezanieczyszczonej w górnym biegu rzece Białej. W 1861 roku kartograf Franciszek Swoboda, sporządzając mapę Cygańskiego Lasu umieścił na niej pierwsze kąpielisko. Później powstawały następne, a w końcu nowoczesny basen przy ul. Startowej.

Ważnym symbolem Cygańskiego Lasu jest tor saneczkowy, którego pozostałości ulegają ciągłej degradacji. W końcu XIX wieku, na potrzeby turystów zaadoptowano chatę drwali na schronisko opodal szczytu Koziej Góry, na północ od niej wytyczono tor saneczkowy. W okresie powojennym był jednym z trzech tego typu torów w Polsce na którym trenowała śmietanka saneczkarska kraju. Przez dziesiątki lat był także ważnym elementem integracji miejscowej społeczności.

O opisanych obiektach opowie Jakub Krajewski, członek Stowarzyszenia Olszówka, autor najobszerniejszej publikacji o tym miejscu pt. „Spacerem po Cygańskim Lesie”. Tytuł książki zobowiązuje do wędrówki i tak też będzie w dniu 3 lipca. Proszę pamiętać o solidnym obuwiu! Spotkanie o godz. 10.00 przy pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie.
Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne.
Kontakt: 693 315 998, zacharajacek@wp.pl

Kolejne wycieczki:
17.07. - prowadzący Piotr Kenig
31.07. - prowadząca Teresa Dudek-Bujarek
07.08. - prowadząca Ewa Janoszek

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...