Wszystkie newsy

Rozpoczynamy sezon wycieczkowy po Cygańskim Lesie
wys: Jacek Zachara, akcept. admin 11.06.2016 Komentarzy: 0
Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna w najbliższą niedzielę 8. sezon wycieczkowy po Cygańskim Lesie.

Pierwszą wycieczkę w tym roku poprowadzi ich inicjator - Jacek Zachara. Trasa przebiegać będzie wzdłuż dolnej części ul. Olszówka, dalej ul. Bystrzańską i Startową. Prowadzący opowie o nieistniejącym tramwaju, spróbuje rozwikłać zagadkę związaną z miejscowymi nazwami, m.in. Genser i kolonia Terra. Parę słów poświęci miejscowej straży pożarnej. Duża część opowieści będzie dotyczyć rodzin Zipser – w kontekście ich fabryki, willi, wpływu na miejscowe życie społeczne oraz o inicjatywie
odbudowy pomnika nagrobnego na mikuszowickim cmentarzu. Znajdą się też wątki: o tradycjach edukacyjnych Cygańskiego Lasu; powstaniu basenu, kościoła i harcówki.

Oprowadzanie po Cygańskim Lesie ma swoją ciekawą historię. W roku 2009 wyburzono zabytkową willę Hauptiga – jedną z architektonicznych perełek Cygańskiego Lasu. To barbarzyńskie wydarzenie spowodowało konsolidację lokalnej społeczności na rzecz ochrony zabytków. Jednym z pozytywnych „skutków ubocznych” stało się stworzenie przez Stowarzyszenie Olszówka programu edukacyjnego. Miał on na celu, poprzez różnego rodzaju działania, pokazać wartości architektury i krajobrazu
historycznego i naturalnego Cygańskiego Lasu. Tak aby uświadomieni obywatele mieli wiedzę i motywację do obrony tychże wartości. Dzięki temu powstało wiele inicjatyw, w tym cykl wycieczek edukacyjnych. Ale najważniejsze to zainicjowanie procesu tworzenia wspólnoty wśród miejscowych. Więzi między nimi są już na tyle silne, że z grupy zajmującej się wcześniej ochroną zabytków i krajobrazu wyodrębniła się część liderów społeczności „Bielszczanie przeciw spalarni”. Dzięki temu udało się zatrzymać pracę skandalicznie działającej spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.
Na wycieczce będą zaprezentowane unikalne materiały ikonograficzne pokazujące Cygański Las na przestrzeni 100 lat.

Nieprzerwanie od roku 2009 Stowarzyszenie Olszówka wydaje też publikacje i tworzy wystawy tematyczne. Jacek Zachara, organizator wycieczek – Z zaplanowanych kilku wycieczek, zrobiło się już osiem sezonów. Na koncie mamy prawie 60 wycieczek i następne w planach. Cieszy nas to, że ciągle ludzie chcą na nie przychodzić.

Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne, a spotkanie uczestników zaplanowano w najbliższą niedzielę 19 czerwca 2016 na godzinę 10.00 przy pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej.

Wycieczki są dofinansowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, a odbywają się pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Kontakt: 693315998, olszowka@onet.pl

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...