Wszystkie newsy

13. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej
wys: mm, akcept. admin 03.11.2015 Komentarzy: 0
Trzynasta edycja międzynarodowego festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej pod dyrekcją artystyczną Tomasza Stańko w tym roku odbędzie się w dniach 8 - 15 listopada.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Maria Schneider Orchestra – zespół złożony z blisko dwudziestu muzyków, znakomitych instrumentalistów. Chociaż sama legendarna dyrygentka Maria Schneider – współpracująca z wieloma orkiestrami na całym świecie - już koncertowała w naszym kraju, a nawet w Bielsku-Białej, to jednak nigdy dotąd nie występowała w Polsce ze swoją własną, amerykańską orkiestrą. Jej zespół to klasyczny big band o charakterystycznym brzmieniu związanym ze stałą obecnością instrumentów stroikowych oraz akordeonu. Na zdominowanej przez mężczyzn jazzowej scenie Maria Schneider jest zjawiskiem wyjątkowym. Od wielu lat otrzymuje nagrody Grammy i mnóstwo wyróżnień i niezmiennie zajmuje najwyższe lokaty w ankiecie amerykańskiego magazynu Down Beat - w kategoriach: najlepszy kompozytor, najlepszy aranżer, a jej orkiestra – w kategorii najlepszy big band. Maria Schneider Orchestra usłyszymy w koncercie inauguracyjnym 13. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej 8 listopada o godz. 19.00 w BCK. W programie wysłuchamy głównie repertuaru z albumu The Thompson Fields.

W drugim wieczorze 13. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej 11 listopada o godz. 19.00 w BCK usłyszymy amerykańskie trio The Bad Plus. Kontrabasista Reid Anderson, pianista Ethan Iverson i pianista David King grają razem już od końca lat 80. XX w., jednak trio stworzyli oficjalnie w 2000 r. Ich muzyka jest trudną do zakwalifikowania mieszanką różnych gatunków - jazzu, rocka i popu. Tak też brzmi materiał zarejestrowany na ich nagranej zimą 2014 roku płycie Inevitable Western. Muzycy tria nazwali ją przekornie awangardowym populizmem. Na Inevitable Western pop, blues, folk mieszają się z klasycznymi melodiami i rytmiczną innowacją.

Jeden z najznakomitszych i najwszechstronniejszych gitarzystów argentyńskich - Pablo Márquez rozpocznie 12 listopada o godz. 18.00 jazzowy wieczór w BCK. Zdobył ugruntowaną sławę wirtuoza gitary, występuje w salach koncertowych na całym świecie. Grywał w projektach takich muzyków, jak Anja Lechner i Anne Gastinel, Patricia Kopatchinskaja, the Rosamunde Quartett z Monachium, Dino Saluzzi, Maria Cristina Kiehr, Ruth Rosique i Mario Caroli. Jego najnowsza płyta wydana przez ECM na początku tego roku - Gustavo Leguizamón: El Cuchi Bien Temperad – wypełni program bielskiego koncertu. Album jest hołdem dla Leguizamóna – kompozytora i poety – wyjątkowej postaci w kulturze muzycznej Argentyny.

Koncert pt. Decay Tima Berne’a - muzyka znanego już bielskiej publiczności – zaplanowano w drugiej cześć wieczoru 12 listopada w BCK. Tym razem ten znakomity saksofonista, awangardowy muzyk i kompozytor muzyki współczesnej wystąpi ze swoim brooklyńskim składem, który obok niego tworzą: Michael Formanek – bas, Ryan Ferreira – gitara i Ches Smith – perkusja, instrument perkusyjne. Decay oznacza po angielsku rozkład lub rozpad, także rozpad cząsteczek chemicznych.

Trębacz Mathias Eick określany jest jako wschodząca gwiazda norweskiego jazzu. Muzyk współpracuje z takimi artystami i zespołami, jak Chick Corea, Pat Metheny, Jaga Jazzist czy Manu Katché. Dla ECM nagrał – wraz z Marcinem Wasilewskim i Sławomirem Kurkiewiczem oraz Davidem Tornem i Trygve Seimem - płytę Playground. Na tegorocznej Jazzowej Jesieni 13 listopada o godz. 18.00 w BCK zaprezentuje swoją ostatnią płytą zatytułowaną Midwest, inspirowaną długą trasą koncertową zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Midwest zagrają: Mathias Eick – trąbka, Erlend Viken – skrzypce, Audun Erlien – kontrabas, Espen Berg – fortepian i Andreas Bye – perkusja.

Saksofonista Andy Sheppard, międzynarodowa gwiazda jazzu, muzyk nagrywający dla wytwórni ECM, jeden z kilku brytyjskich artystów mających znaczący wpływ na międzynarodową scenę jazzową, artysta tworzący muzykę solową, big bandów i orkiestr kameralnych, współpracownik największych gwiazd jazzu - wystąpi ze swoim kwartetem w drugiej części wieczoru 13 listopada. W BCK zagrają: Andy Sheppard – saksofon sopranowy i tenorowy, Michel Benita – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja oraz Eivind Aarset – gitara, elektronika.

14 listopada o godz. 18.00 w BCK wieczór rozpocznie Tomasz Stańko ze swoim zespołem. Dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej co roku stara się prezentować zupełnie premierowe, czasem przygotowane tylko na ten jeden wieczór, projekty. To obopólna przyjemność – zarówno dla Tomasza Stańki, który uwielbia eksperymentować, grać w różnych składach; jak i dla publiczności, która co roku poznaje nową propozycje muzyczną trębacza, choć on sam twierdzi, że przez całe życie gra jedną kompozycję… Do nowego projektu Stańko zaprosił silne indywidualności nowojorskiej sceny muzycznej – zagrają z nim: Eric Revis na kontrabasie, legendarny Andrew Cyrille na perkusji i młody, ale bardzo utalentowany Brian Settles na saksofonie.

Drugą część wieczoru 14 listopada w BCK wypełni solowy koncert na gitarę i fortepian Egberto Gismontiego - zjawiskowego brazylijskiego kompozytora o włoskich korzeniach. Gitarzysta i pianista ma w swoim dorobku dziesiątki płyt z własnymi kompozycjami do autorskich projektów muzycznych, muzykę teatralną, filmową i aranżacje. Jest aktywnym eksperymentatorem, ale zarazem kompozytorem z klasycznym wykształceniem, badaczem - etnomuzykologiem Amazonii. Na fortepianie gra z klasycznym rozmachem, oddając się pełnym charyzmy improwizacjom. Z gitary, często tej 10-, 12-, 14-strunowej uzyskuje magiczne brzmienia, używa przy tym specjalnej, przez siebie wynalezionej dwuręcznej techniki. W ostatnich latach koncertuje wyjątkowo rzadko, dlatego jego obecność i występ na festiwalu w Bielsku-Białej to wyjątkowe wydarzenie.

13. Jazzową Jesień w Bielsku-Białej zakończy 15 listopada o godz. 18.00 koncert jazzu tradycyjnego w wykonaniu Stars of British Jazz, który tworzą: Mike Cotton – trąbka, kornet, harmonijka ustna; Colin Wood – fortepian; John Benson – kontrabas, śpiew; Zoltan Sagi – klarnet, saksofony; Graham Woodhouse – puzon i Richie Burns – perkusja. Stars of British Jazz założyło sześciu muzyków charakteryzujących się indywidualnością i nietuzinkowym podejściem do jazzu. W jego składzie są świetni akompaniatorzy i porywający soliści, którzy erudycją muzyczną i wyobraźnią poruszają publiczność na całym świecie.

Więcej

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...