Wszystkie newsy

Sacrum in Musica
wys: mm, akcept. admin 10.04.2015 Komentarzy: 0
W dniach 13 - 16.04.2015 roku w Bielsku-Białej odbędzie się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu 'Sacrum in Musica' – pod patronatem Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej biskupa Romana Pindla oraz Zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego biskupa Pawła Anweilera. Festiwal dedykownay jest świętemu Janowi Pawłowi II w 10. rocznicę śmierci.

Tegoroczny festiwal 'Sacrum in musica' zainaugurowany zostanie 13 kwietnia o godz. 18.00 w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim. Spotkanie z muzyką sakralną poprzedzi słowo ks. bp. Romana Pindla, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego. W koncercie wystąpią Servi Domini Cantores – Śpiewający Słudzy Pańscy oraz Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Servi Domini Cantores jest zespołem śpiewających kapłanów, występuje już od ponad 10 lat. Wszyscy śpiewający duchowni są absolwentami wydziałów wokalnych polskich akademii muzycznych i współpracują zarówno z uczelniami, jak i najlepszymi scenami muzycznymi w Polsce i za granicą.

14 kwietnia o godz. 18.00 w BCK rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska za sprawą Wojciecha Mrozka – klarnet, klarnet turecki, fortepian, cymbały i kontrabas; Grupy Klezmerskiej Chanajki oraz Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jacka Sykulskiego. Chanajki to grupa klezmerska związana z Białymstokiem. Jej założycielami są Alicja i Rafał Grabowscy, laureaci Festiwalu Tradycji i Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym. Poznański Chór Chłopięcy powstał w 2003 r., podejmując tradycję zespołu założonego w 1945 r. przez Jerzego Kurczewskiego. Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych odbędzie się otwarcie wystawy prac II Międzynarodowego Biennale Plakatu.

Serbski Chór Bizantyjski im. Mosieja Petrawicza z Belgradu zaśpiewa 15 kwietnia o godz. 18.00 w kościele ewangelickim Zbawiciela przy pl. Lutra 12. Chór powstał w 1996 r.; za swoje główne zadanie uważa odnajdywanie, ocalanie i prezentację autentycznej tradycyjnej muzyki starocerkiewnej Serbii oraz Bizancjum. Zespół jest czołowym przedstawicielem stylu bizantyjskiego w muzyce. Chórem dyryguje Nikola Popmihajlov.

Na zakończenie festiwalu 16 kwietnia, godz. 18.00 w kościele św. Andrzeja Boboli słowo wygłosi biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler. Potem wraz z zespołem Gospel Jubilee wystąpi obdarzona niezwykłym talentem i temperamentem Deborah Woodson, której towarzyszyć będzie chór Soul Divas. Zaśpiewa też Boysie White wraz z The Soul Brothers. Deborah Woodson, powszechnie znana w Niemczech, śpiewa tradycyjne standardy gospel, a także nowoczesne interpretacje gospel i własne utwory. Boysie White, utalentowany wokalista z Nowego Jorku, obecnie również mieszka w Niemczech. Artysta ze swoim zespołem wokalistów i instrumentalistów The Soul Brothers prezentuje porywającą muzykę, poprzez którą pragnie prowadzić do Ewangelii.

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...