Wszystkie newsy

Ręka w rękę ze szkołami
wys: Elżbieta Legoń, akcept. admin 20.05.2013 Komentarzy: 0
350 nauczycieli przedmiotów ścisłych z ponad 26 krajów Europy i Kanady spotkało się na międzynarodowym festiwalu 'Science on Stage'. Bielska kampania 'Bielsko-Biała chroni klimat' zwyciężyła w kategorii 'School cooperations'.
Jury doceniło współpracę z bielskimi szkołami, którą zainicjował bielski samorząd, a ściślej Biuro Zarządzania Energią w Bielsku-Białej w ramach działań edukacyjnych promujących oszczędzanie energii wśród najmłodszych.
Festiwal Science on Stage we Frankfurcie i w Słubicach odbył się w dniach od 25-28 kwietnia 2013. Formuła festiwalu jest unikatowa: nauczyciele stają się mistrzami dla innych nauczycieli. Wymieniają się doświadczeniami, ciekawymi praktykami i rozwiązaniami dydaktycznymi. Uczestnicy festiwalu prezentowali się na swoich stoiskach, na których można było się zapoznać z prowadzonymi przez nich projektami. Nauczyciele wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością – wiele stoisk bogatych było w różne materiały, które pozwalały samodzielnie wykonać dany eksperyment. Ponadto każdy kraj częstował gości regionalnymi przysmakami: Belgowie truflami, Anglicy serami, a Polacy piernikami.
Najbardziej spektakularne były pokazy przemian energetycznych na scenie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się instrumenty laserowe czy tornado powstałe z płomienia. Z kolei dzięki tubie Rubensa można było zobaczyć dźwięk. – mówi Katarzyna Kordas, inspektor ds. efektywności energetycznej w Biurze Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Podczas festiwalu odbyły się także warsztaty i tzw. lekcje mistrzowskie. Na tych zajęciach prowadzący przedstawili swoje osiągnięcia, można też dyskutować o najważniejszych problemach w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. Wiodącymi tematami festiwalu były zagadnienia: Uczenie przez rozwiązywanie problemów, Technologia informacyjna, Nauki przyrodnicze w przedszkolu i szkole podstawowej, Współpraca szkół, Horyzonty uczenia. Bielsko-Biała prezentowała współpracę ze szkołami w składzie: Katarzyna Kordas z Urzędu Miasta, Janina Kula i Anna Handzlik z bielskiego IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Aneta Gut-Sulima z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Zespół przygotował inspirujące warsztaty dotyczące współpracy między urzędem miasta a placówkami oświatowymi w ramach kampanii 'Bielsko-Biała chroni klimat'. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z wynikami kampanii oraz poszczególnych etapach współpracy. Wykonali inspirujące doświadczenia, ułożyli gigantyczne miejskie puzzle oraz otrzymali pomoce dydaktyczne służące propagowaniu oszczędzania energii w szkole.
Symbolem wartości, jaką jest współpraca i współdzielenie się wiedzą był pokaz konstruowania drewnianego mostu wg koncepcji Leonarda da Vinci w wykonaniu uczniów, którzy z flagami swoich krajów weszli na zbudowany most. Motto festiwalu 'Przekraczanie granic w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych' okazało się adekwatne do wydarzenia, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...