Wszystkie newsy

41. Biennale Malarstwa 'Bielska Jesień 2013'
wys: mm, akcept. admin 30.01.2013 Komentarzy: 0
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej ogłosiła kolejną edycję konkursu dla artystów malarzy - 41. Biennale Malarstwa 'Bielska Jesień 2013', nad którym patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczna edycja jest nowatorska, bowiem organizatorzy - idąc z duchem czasu i uwzględniając specyfikę rynku sztuki - poszerzyli formułę konkursu, który i tak charakteryzuje się otwartością dla twórców wszystkich pokoleń. Po raz pierwszy w 51-letniej historii 'Bielskiej Jesieni' organizatorzy dopuszczają do udziału w konkursie artystów malarzy nieposiadających dyplomu wyższej uczelni artystycznej. Swoje obrazy mogą przysłać nie tylko osoby z tytułem magistra sztuki, ale też inni artyści zajmujący się malarstwem. Decyzja ta - dla jednych ryzykowna, dla innych uzasadniona realiami - z pewnością wpłynie na zmianę oblicza posiadającej długą tradycję i cenionej przez młodych artystów 'Bielskiej Jesieni'.

Chętni do uczestnictwa w konkursie artyści mogą nadesłać od trzech do pięciu prac (przedział ten, to nowość) w wersji elektronicznej, w terminie od 1 marca do 30 kwietnia 2013 roku. Zostaną one poddane ocenie jury, które organizatorzy powołują odrębnie do każdej edycji biennale. Jury w pierwszym etapie zakwalifikuje obrazy do wystawy, natomiast w II etapie - na podstawie oryginałów prac - wybierze laureatów regulaminowych nagród i wyróżnień.

Na oficjalne głoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy Galeria Bielska BWA zaprasza w piątek, 8 listopada 2013 roku o godz. 17.00. W sobotę, 9 listopada, Galeria Bielska BWA zaprasza na panel dyskusyjny o polskim malarstwie współczesnym.
O wysokości nagród i wyróżnień organizatorzy poinformują po ogłoszeniu grantów MKiDN na 2013 rok. Pod koniec czerwca br. Galeria ogłosi listę artystów zakwalifikowanych do wystawy.

Nowością tegorocznej edycji biennale jest także jego własna strona internetowa pod nazwą Biennale Malarstwa Bielska Jesień - bj.galeriabielska.pl

Opracowana przez wieloletnią kuratorkę biennale Grażynę Cybulską strona jest w całości poświęcona historii i aktualnym konkursom 'Bielskiej Jesieni'. Szczegółowo opisane i zilustrowane są wszystkie dotychczasowe edycje biennale (40) oraz siedem edycji konkursowych wystaw kuratorskich 'Bielskiej Jesieni', wymienieni jurorzy, uczestnicy wystaw, podane są nazwiska laureatów głównych nagród i wyróżnień, opisane katalogi wystaw. Strona jest sukcesywnie aktualizowana i uzupełniana o zdjęcia prac i krótkie życiorysy artystów uczestniczących w kolejnych edycjach konkursów.

Na poprzednim, 40. Biennale Malarstwa 'Bielska Jesień 2011' pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprezentowanych było 56 prac 31 artystów. Tylu twórców jury konkursu pod przewodnictwem Pawła Jarodzkiego wybrało spośród 387 zgłoszonych artystów, którzy w I etapie konkursu nadesłali 1.624 prace. Grand Prix 'Bielskiej Jesieni 2013' zdobył Jakub Ciężki z Lublina za pracę 'Rusztowanie I'. Indywidualną wystawę najnowszych obrazów Jakuba Ciężkiego Galeria Bielska BWA pokaże tuż przed biennale (wrzesień).

Kuratorką 41. Biennale Malarstwa 'Bielska Jesień 2013' jest Grażyna Cybulska.

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...