Wszystkie newsy

Nowe oblicze Parku Słowackiego
wys: mm, akcept. admin 26.03.2012 Komentarzy: 0
Kilka dni temu Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie zadania 'Zwiedzaj i wypoczywaj'. Pierwsza część dotyczy rewitalizacji Parku Słowackiego wraz z budową parkingu wielopoziomowego. Przy realizacji projektu nie ucierpi drzewostan. Projekt zakłada zasadzenie kilku drzew, krzewów i 35 tys. cebulek kwiatów.

Alejki zyskają nową nawierzchnię z kostki betonowej lub granitowej. Zachowany będzie istniejący układ komunikacyjny. W miejscach, gdzie trawnik został wydeptany przez ludzi, powstaną nowe alejki. Ścieżka wzdłuż ulic Chopina i Lubertowicza zyska miano spacerowo-rowerowej, ale z przeznaczeniem jedynie dla małych dzieci. Na końcu będzie mini-rondo, żeby dzieci mogły zawracać.

Przebudowane mają być wszystkie schody i ogrodzenie. Pojawią się też dwie nowe bramy, w tym od strony ul. Słowackiego. Obecnie piesi muszą przemykać wąziutką, wydeptaną przez siebie ścieżką obok wjazdu dla samochodów. Nowe wejście zostanie usytuowane w miejscu, w którym jeszcze kilka miesięcy temu stał kiosk. Drugą bramkę zaprojektowano z myślą o niepełnosprawnych, aby mogli dostać się na bieżnię. Zostanie umieszczona na górnym 'piętrze' parku, w miejscu, gdzie dwie ścieżki dochodzą bezpośrednio do ogrodzenia stadionu. Niepełnosprawni dostaną się na ten poziom po specjalnej pochylni, która przebiegnie w poprzek skarpy dzielącej park na dwa poziomy.

W miejsce wielkiej błotnistej kałuży z kilkoma huśtawkami pojawi się plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Zajmie właściwie cały obszar pomiędzy alejką prowadzącą na lodowisko, a główną aleją w środku parku. Zabawki nie zostaną ustawione bezpośrednio na ziemi, ale na specjalnej, miękkiej nawierzchni. To wszystko wraz z zadaszoną piaskownicą będzie ogrodzone niskim płotkiem. Projektant nie zapomniał o starszych bielszczanach. Z myślą o nich powstanie kącik szachowy.

Największą atrakcją nowego parku ma być zespół fontann. Jedna zostanie zbudowana w miejscu, gdzie obecnie stoją czaple. Woda kaskadą popłynie do drugiej fontanny - na rondzie. Cały zespół będzie sterowany komputerowo. Niewykluczone, że wraz z wodą popłynie muzyka. Trzecia, mała fontanna stanie na trawniku u zbiegu ulic Piastowskiej i Sixta, Jednocześnie usunięta zostanie duża, okrągła fontanna, w której moczyło nogi wiele pokoleń bielszczan. Figury z tej fontanny oraz czaple stojące przy schodach znajdą miejsce przy jednej z alejek.

Wyremontowana zostanie elewacja budynku znajdującego się przy Orliku, który teraz dość mocno szpeci krajobraz. Dzięki modernizacji obiekt ma się stać bardziej funkcjonalny i użyteczny zarówno dla osób korzystających z bieżni, jak i dla użytkowników lodowiska. Latem zamiast ślizgawki będzie wielofunkcyjne boisko. Pojawią się nowa nawierzchnia i trybuny.

Zgodnie z wolą mieszkańców okolicy, nie będzie toalet dla psów - mimo to, nie będzie zakazu wchodzenia do parku z czworonogami.

Po remoncie, w parku pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Projekt remontu parku nie przewiduje zamontowania monitoringu.

Na miejscu obecnego asfaltowego placu za budynkiem Bielskiego Centrum Kultury wybudowany zostanie dwukondygnacyjny, czteropoziomowy parking, który pomieści łącznie 120 samochodów. Wjazd na niego poprowadzony zostanie od strony ul. Słowackiego. Obiekt zostanie częściowo usytuowany w ziemi i dlatego będzie wystawał ok. 4 metrów nad powierzchnię. Ściany budynku będą częściowo pełne, a częściowo z ażurowych kurtyn z bluszczu. Najwyższy poziom zbudowany będzie w formie 'zielonego dachu'. Na razie nie wiadomo, czy parking będzie płatny.

Całość prac przy rewitalizacji parku ma zostać wykonana do 31 października 2012 roku. Na czas modernizacji park zostanie zamknięty dla spacerowiczów. Otwarcie ofert cenowych w przetargu zgodnie z planem ma nastąpić 3 kwietnia 2012 roku.

źródło: inwestycje.blog.bielsko.pl

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...