Wszystkie newsy

Rewitalizacja alpinarium na Szyndzielni
wys: MiR, akcept. admin 16.10.2011 Komentarzy: 0
Od 13 października 2011 r. na Szyndzielni czynne jest odnowione alpinarium. Założony w 1906 roku przez Edwarda Schnacka ogród roślin skalnych wrócił do swojej świetności sprzed ponad 100 lat.
W alpinarium zrobiono nowe ogrodzenie, usunięto drzewa samosiejki, naprawiono alejki, ustawiono tablicę informacyjną i nowy domek ogrodnika. Na 6 arach rośnie tu blisko 180 gatunków roślin, którymi będą opiekować się leśnicy.

Alpejski ogród botaniczny będzie jednym z przystanków na ścieżce dydaktycznej wokół pasma Szyndzielni. Znajduje się na wysokości 1024 metrów n.p.m., kilkadziesiąt metrów od wejścia do schroniska na Szyndzielni. Przez działkę przebiega granica dwóch gmin Bielska-Białej i Wilkowic.

Alpinarium odnowiono dzięki inicjatywie Jacka Bożka, która doprowadziła do podpisania porozumienia o współpracy między Urzędem Miasta Bielsko-Biała, Gminą Wilkowice, Lasami Państwowymi, PTTK oraz Klubem Gaja.

Ogród roślin skalnych doprowadzono do dawnej świetności, ale pełny blask zyska dopiero na wiosnę, jak zakwitną posadzone w nim rośliny oraz postawione zostaną tabliczki z ich nazwami. Będzie można zobaczyć między innymi: szafran spiski, omieg górski, miesięcznicę trwałą, dziewięćsił, śnieżyczkę, a także kosodrzewinę.

Komentarzy ( 0 )Skomentuj...